Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2021, 14:30

Remišová píše list konzíliu odborníkov. Vyzýva ich na zmenu očkovacej stratégie

Podľa Veroniky Remišovej sa ľudia vo veku 55-65 rokov sa nemôžu efektívne chrániť, pretože nie sú v dôchodkovom veku a musia chodiť do práce.

Veronika Remišová
Zdroj: TASR/J. Kotian

Šéfka Za ľudí Veronika Remišová adresovala list konzíliu odborníkov, v ktorom ich vyzvala, aby zvážili zmenu očkovacej stratégie.

Podľa nej je potrebné pri očkovaní proti Covid-19 uprednostniť v prvom rade starších a chorých ľudí. "Práve oni sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva a je najväčšie riziko, že skončia v nemocniciach," tvrdí Remišová.

Rezort zdravotníctva v piatok vydal novú vyhlášku, ktorá stanovuje prioritné skupiny na očkovanie, podľa ktorých sa môžu prednostne očkovať desaťtisíce mladých ľudí, pre ktorých koronavírus predstavuje výrazne menšie riziko ako pre starších obyvateľov. 

Seniori, ktorých COVID-19 ohrozuje najviac a tvoria väčšinu obetí, sú tak v poradí na očkovanie odsunutí. Prísne obmedzenia tu dnes máme najmä preto, aby sme chránili zdravotnícky systém. Ten je v súčasnosti na pokraji svojich možností. Obsadenosť nemocníc Covid pacientami je aktuálne aj kľúčový parameter v Covid automate, na základe ktorého sa sprísňujú alebo uvoľnujú opatrenia. Zároveň platí, že čím vyšší vek, tým väčšie riziko, že ľudia skončia v nemocniciach. Preto je najdôležitejšie chrániť a prioritne očkovať najmä starších ľudí," hovorí šéfka Za ľudí.

Remišová dopĺňa, že ľudia vo veku 55-65 rokov sa nemôžu efektívne chrániť, pretože nie sú v dôchodkovom veku a musia chodiť do práce. 

"Preto je najdôležitejšie chrániť a prioritne očkovať najmä starších občanov a tento prístup si zvolila aj väčšina krajín. Tomu musíme prispôsobiť aj stratégiu očkovania, starší a chorí ľudia majú aj v mnohých ďalších krajinách prioritu. Prístup, ktorým sa zrazu práve oni odsúvajú z očkovacieho poradia nepovažujem za správny a v tomto zmysle som sa obrátila aj na konzílium odborníkov,“ dodala Remišová.

Minister zdravotníctva v utorok na brífingu informoval o aktuálnej epidemiologickej situácii:

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.