Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2021, 13:37

Sčítanie obyvateľstva: V Bratislave vedie Petržalka, v Košiciach evidujú veľké rozdiely

Výzvu Bratislava sa ráta vypočulo v hlavnom meste v prvých dvoch týždňoch od sčítania vyše polovice obyvateľov.

Lídrom v sčítaní obyvateľov na území hlavného mesta je zatiaľ Petržalka, medzi bratislavskými mestskými časťami nie sú však veľké rozdiely.

Naopak, v Košiciach je rozdiel medzi najviac a najmenej sčítanou mestskou časťou 50 percent. O zisteniach z prvých dvoch týždňov sčítania informoval Štatistický úrad.

​Výzvu Bratislava sa ráta vypočulo v hlavnom meste v prvých dvoch týždňoch od sčítania vyše polovice obyvateľov. Od 15. februára sa do cenzu zapojilo 50,6 percenta ľudí, ktorí majú v Bratislave trvalý či prechodný pobyt.

"Z hľadiska mestských častí v počte sčítaných obyvateľov vedie najväčšia mestská časť Petržalka, ktorá dokázala po prvých dvoch týždňoch realizovať sčítanie na takmer 53 percent," oznámila hovorkyňa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmína Stauder.

Ďalšími mestskými časťami s vysokým podielom sčítaných obyvateľov sú Devínska Nová Ves, ktorá má sčítaných vyše 52 percent obyvateľov, i Podunajské Biskupice, ktoré sčítali 52 percent obyvateľov. K 52 percentám sčítaných sa blíži aj Dúbravka.

"Ostatné mestské časti sa vyrovnane pohybujú do 50 percent s výnimkou Starého Mesta, ktoré zatiaľ realizovalo sčítanie na 43 percent," doplnila Stauder.

​Na rozdiel od Bratislavy druhé najväčšie mesto Slovenska Košice eviduje v rámci svojich mestských častí výrazný rozdiel v podiele sčítaných obyvateľov.

Kým napríklad mestská časť Šebastovce je sčítaná na 55 percent, Pereš a Sídlisko KVP na 54 percent a Ťahanovce na 51 percent, Luník IX má sčítaných necelých päť percent obyvateľov.

Dôvodom môže byť skutočnosť, že mestská časť predpokladá sčítanie týchto obyvateľov prostredníctvom asistovaného sčítania po 31. marci,“ skonštatovala hovorkyňa SODB 2021.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.