Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2021, 11:56

Čo s nebezpečným odpadom po testovaní? Spaľovne a cementárne sú ochotné zneškodniť ho

Biologický odpad z testovania majú prioritne zneškodňovať spaľovne. Ak by kapacitne nestačili, využijú sa aj služby cementární.

Čo s nebezpečným odpadom po testovaní? Spaľovne a cementárne sú ochotné zneškodniť ho

Spaľovne a cementárne sú ochotné pomôcť zneškodniť nebezpečný biologický odpad z testovania na ochorenie COVID-19. Potvrdil to odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia a tiež riaditeľ Zväzu výrobcov cementu Rudolf Mackovič.

"Ministerstvo uskutočnilo zmenu legislatívy a preto mohlo začať s vydávaním poverenia prioritne pre spaľovne odpadov. Niektoré z nich prisľúbili bezplatne zneškodňovať tento nebezpečný odpad," uviedol odbor komunikácie. Dodal, že ide o dve prevádzky - spaľovňu odpadov Kokšov-Bakša, ktorej prevádzkovateľom je spoločnosť Kosit a spaľovňa v Bratislave spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu.

Mackovič tvrdí, že MŽP na online stretnutí minulý týždeň dostalo za úlohu zadefinovať prepravu odpadu cez firmy s potrebnými povoleniami a zaistiť požadovanú formu balenia odpadu. "Nebavíme sa len o malých plastových matriciach antigénových testov, ale aj o jednorazových plášťoch či gumovej obuvi," poznamenal Mackovič.

Envirorezort hovorí, že preprava nebezpečného odpadu sa riadi platnou legislatívou. To znamená, že musí byť vykonaná dopravnými prostriedkami, ktoré vyhovujú medzinárodným zmluvám o preprave takého odpadu. Zoznam jednotlivých dopravcov a evidenciu osôb spôsobilých prepravovať nebezpečný odpad vedú okresné úrady. Tie udeľujú podľa neho registráciu a súhlas. Balenie tiež musí spĺňať legislatívne požiadavky tak, aby sa zabezpečila ochrana zdravia ľudí a životného prostredia. Spoločnosť OLO bude podľa MŽP zároveň poverená aj prepravou odpadu do svojho zariadenia.

Biologický odpad z testovania majú prioritne zneškodňovať spaľovne. Ak by kapacitne nestačili, využijú sa aj služby cementární, uvádza MŽP. Mackovič hovorí, že cementárne si musia prejsť možnosti "v rámci podávania materiálu baleného do určitých rozmerov a jeho následného podávania existujúcimi linkami do rotačnej pece, kde teploty viac ako dvojnásobne prekračujú teplotu 700 stupňov Celzia požadovanú epidemiológmi". "Predpokladaná pripravenosť cementárov na zhodnocovanie tohto materiálu je druhá polovica apríla," povedal Mackovič.

Dodal, že by sa malo zorganizovať aj druhé rokovanie o konkrétnych podmienkach uskutočnenia energetického zhodnotenia nebezpečného biologického odpadu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.