Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2021, 19:47

Krematóriá nestíhajú, ministerstvo navrhlo rozšírenie chladiacich kapacít

Štyri funkčné krematóriá nestíhajú, v Žiline hrozí odstávka spaľovacej pece.

Krematóriá nestíhajú, ministerstvo navrhlo rozšírenie chladiacich kapacít
Zdroj: TASR/Francisco Seco

Ministerstvo vnútra (MV) SR je už nápomocné pri riešení kritickej situácie, v ktorej sa slovenské krematóriá ocitli.

V reakcii na vyjadrenie majiteľa žilinského krematória Vincenta Francla, že štyri funkčné krematóriá sú na počet obyvateľov Slovenska žalostne málo, to uviedla Petra Friese z tlačového odboru ministerstva.

Francl tiež upozornil, že v Žiline aktuálne spaľujú zosnulých už z troch krajov Slovenska. Pri zhoršujúcej sa situácii je podľa neho veľký predpoklad, že pec taký nápor spaľovania nevydrží a môže dôjsť k jej odstávke na dlhší čas.

"Môže trvať aj viac ako mesiac. V praxi to znamená, že v chladiacich boxoch sa môže nahromadiť aj 250 tiel a takou kapacitou Žilina nedisponuje," povedal majiteľ žilinského krematória.

Podľa Friese sa vo štvrtok stretli na MV SR zástupcovia sekcie krízového riadenia MV SR, Úradu verejného zdravotníctva a Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.

"Počas pracovného stretnutia sa dohodli na postupe pri riešení tejto situácie. Navrhnutým riešením, s ktorým sa všetci prítomní stotožnili, je rozširovanie chladiacich kapacít krematórií. V prípade, že kremačné zariadenie nebude mať dostatočné chladiace kapacity, alebo bude musieť vykonať údržbu spaľovacieho zariadenia, bude si môcť prenajať (mobilné) chladiace priestory. MV vypracovalo usmernenie pre okresné úrady, aby sa postup v tejto veci zjednotil," dodala Friese.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.