Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 15:51

Matovič je mimo zmyslov, Rusko o vakcínu oficiálne nepožiadal, hovorí Fico

Šéf Smeru Robert Fico označil premiéra Igora Matoviča za blázna.

Matovič je mimo zmyslov, Rusko o vakcínu oficiálne nepožiadal, hovorí Fico
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Predseda vlády Igor Matovič je mimo zmyslov, čo je pre krajinu v danej situácii mimoriadne nebezpečné. Vláda zároveň stratila akúkoľvek autoritu a nemá šancu zabezpečiť zmenu.

Vyhlásil to expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico na utorkovej tlačovej konferencii.

​Spochybnil rokovania premiéra s Ruskou federáciou o dodávkach vakcíny Sputnik aj jeho slová o množstve dávok, ktoré by nám vedeli poskytnúť.

Kritizoval i odôvodnenie vlády k predlžovaniu núdzového stavu na Slovensku. Informoval tiež, že už vyzbierali v Smere-SD niekoľko desiatok tisícov podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

Fico označil Matoviča za blázna

Šéf Smeru tvrdí, že premiér klamal o tom, že by nám Rusko vedelo poskytnúť dva milióny dávok vakcíny Sputnik.

"Neexistuje žiadna oficiálna objednávka na dva milióny kusov takejto vakcíny a rovnako nie je ani žiadne potvrdenie, že by takéto niečo bolo k dispozícii," hovorí a odvoláva sa na kontakty Smeru-SD v Rusku.

Matoviča označil za blázna. "Jednoducho povie nejaký príbeh a je presvedčený, že tento príbeh je pravdivý," poznamenal.

Urážka odborníkov

Kritizoval aj vyjadrenia premiéra o odborníkoch. "Premiér so zdravým rozumom nemôže povedať, že keď on riadil pandémiu, boli sme najlepší na svete, a že dnes, keď to riadia odborníci, sme najhorší na svete," povedal s tým, že je to urážka a na mieste odborníkov by nešiel na stretnutie, na ktoré ich premiér pozval.

Hovorí o potrebe výmeny vlády a aspoň nejakého nadobudnutia dôvery vo vzťahu k nej. Aj preto pokračujú v zbere podpisov na vyhlásenie referenda za predčasné voľby.

List z nemocnice 

Pri téme referenda poukázal na medializovaný list z jednej zo slovenských nemocníc, ktorým vedenie zakazovalo podpisové akcie v nemocnici a v jej ubytovacom zariadení.

Podľa Fica ide o trestný čin marenia referenda a jeho prípravy. Myslí si, že je to protiústavné a vyzval generálnu prokuratúru, aby to preskúmala.

Odvoláva sa na Ústavu, ktorá zaručuje petičné právo občanov. Zároveň odmieta spochybňovanie ústavnosti referendovej otázky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.