Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 09:25 Aktualizované dňa 23.02.2021 o 11:18

Krajniak: Evidujeme trvalý pokles výskytu covidu v zariadeniach sociálnych služieb

Milan Krajniak verí, že v priebehu apríla sa podarí dokončiť fázu očkovania v domovoch sociálnych služieb.

Na Slovensku pozorujeme už niekoľko týždňov mierny, ale trvalý pokles počtu zariadení sociálnych služieb s výskytom zamestnancov či klientov chorých na COVID-19.

Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Začiatkom februára evidovali 281 zariadení v krízovej situácii, momentálne ich je 257.

Minister zároveň informoval, že z 31-tisíc zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb na celom Slovensku, ktorí sa chceli dať zaočkovať proti COVID-19, bolo doteraz vakcinovaných 11 428 z nich, teda 37 percent.

Dúfa, že do polovice apríla bude zaočkovaný každý klient a zamestnanec zariadenia, ktorí o to prejavili záujem.

Do zariadení sociálnych služieb bolo podľa Krajniaka distribuovaných zhruba 11 miliónov ochranných rúšok, 374-tisíc ochranných oblekov, 278-tisíc respirátorov FFP2 či takmer 8-tisíc ochranných štítov.

"Preplácame vitamín D3, čo sa ukázalo ako veľmi vhodná prevencia, jednak voči ochoreniu COVID-19 a ak aj niekto ochorie, tak aj ako prevencia proti horšiemu priebehu," poznamenal minister. V teréne je 100 kyslíkových koncentrátorov a ďalších 100 sa ministerstvo snaží zabezpečiť.

"Chceme tak čo najviac ochrániť klientov ZSS pred hospitalizáciou. Pomáhame tým aj nemocniciam," uviedol Krajniak. Deklaruje, že majú vypracovanú metodiku a online rokujú so všetkými zariadeniami, kde sa vyskytuje COVID-19.

Zavádza sa aj takzvaný nemecký model, ktorý by mal predchádzať tomu, aby klienti s COVID-19 dostali zápal pľúc. Všetky osvedčené metódy zo zahraničia sa snaží rezort aplikovať aj na Slovensku.

 "Pomoc, ktorá smerovala do ZSS, je na úrovni 46 miliónov eur. Pomoc bola najmä v materiálovej podobe, ale sú to aj finančné odmeny či preplácanie vitamínu D3 a ďalších vecí," poznamenal Krajniak. Vyzdvihol, že v prepočte na milión obyvateľov v porovnaní s relevantnými krajinami umiera na Slovensku na COVID-19 najmenej ľudí v zariadeniach sociálnych služieb.

"Veľká vďaka patrí všetkým zamestnancom zariadení, ktorí sa napriek nízkemu finančnému ohodnoteniu správajú veľmi hrdinsky a obetavo," skonštatoval Krajniak.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.