Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 00:00

Zmena vo vydržaní, už rozhodne súd

O realizáciu inštitútu vydržania sa už nebudú starať notári. Vyplýva to z novely Civilného mimosporového poriadku, ktorú začiatkom mesiaca podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Zmena vo vydržaní, už rozhodne súd
Zdroj: TASR

V októbri 2018 exprezident Andrej Kiska prehral spor o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov, ktoré podľa verdiktu súdu exprezident nadobudol od spoločnosti, ktorá ich vydržala nezákonne. Uvedená situácia by sa podľa novej právnej úpravy už nemala opakovať.


Ministerstvo spravodlivosti ňou zareagovalo na prípady, keď prostredníctvom inštitútu vydržania prichádzalo k špekulatívnym prevodom pozemkov, pričom ich skutoční majitelia o tom v niektorých prípadoch ani netušili. Po novom budú musieť osoby potvrdzovať vydržanie komplikovanejším spôsobom, a nie iba potvrdením od notára.


Čo je možné vydržaním dosiahnuť
Štěpán Štarha, partner advokátskej kancelárie HAVEL & PARTNERS, vysvetľuje, že vydržanie predstavuje špecifický spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva. V ňom sa oprávnený, teda dobromyseľný držiteľ určitej veci stane jej vlastníkom za predpokladu, že ju má v nepretržitej držbe počas obdobia troch rokov pri hnuteľných veciach a desiatich rokov pri nehnuteľnostiach.


Inak povedané, ak aj niekto z určitého dôvodu, napríklad pre chýbajúce vlastnícke právo prevodcu alebo neplatnosť kúpnej zmluvy, nenadobudne vlastnícke právo k nadobúdanej veci, môže sa napriek tomu uplynutím príslušnej vydržacej doby stať vlastníkom, ak po celý čas v dobrej viere vychádzal z toho, že mu vec patrí. Okrem vlastníckeho práva možno okrem toho na základe vydržania obdobným spôsobom nadobudnúť napríklad aj vecné bremená, dopĺňa práv

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.