Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2021, 15:57 Aktualizované dňa 22.02.2021 o 16:31

Matovičov plán na boj s covidom: na zajtra zvoláva prvé veľké stretnutie odborníkov

V slovenských nemocniciach je aktuálne rekordných takmer štyritisíc pacientov. Z toho 581 je vo vážnom stave.

Napriek takmer 10 týždňom v lockdowne a covid automate sa počty hospitalizácií pacientov s covidom zvyšujú. Kapacity nemocníc už dosahujú svoje hranice. Na tlačovej konferencii to dnes vyhlásil premiér Igor Matovič s tým, že na zajtra preto zvoláva prvé veľké stretnutie odborníkov.

"Rozhodol som sa zajtra zorganizovať širší okrúhly stôl. Chcem pozvať všetky skupiny vedcov. Rozhodol som sa ich spojiť a pozvať všetkých, čo sa v tom vyznajú, aby si sadli za jeden stôl a rozprávali sa o tom, ako ďalej. Ak pôjdeme touto cestou, tak nám počty budú len rásť," povedal Matovič.

Matovič tvrdí, že deväť a pol týždňa je na Slovensku vyhlásený či už mäkší, alebo tvrdší lockdown a dva týždne už platí COVID automat.

Od začiatku decembra podľa neho počty hospitalizovaných s ochorením Covid-19 či s podozrením naň aj napriek tomu neustále rastú. "Nevieme to zastaviť," povedal premiér s tým, že vo Veľkej Británii či Portugalsku sa nárast podarilo zvrátiť.

Premiér tvrdí, že vypočul volania niektorých ľudí i prezidentky Zuzany Čaputovej a od polovice decembra neriadi pandémiu na Slovensku. Tvrdí, že posledné týždne je to len v rukách odborníkov.

"Opatrenia sú len také, ako navrhovali odborníci a vedci. Nie je však vidieť zásadný rozdiel. V nemocniciach dosahujeme stropy v počte hospitalizovaných," povedal predseda vlády.

V slovenských nemocniciach je aktuálne rekordných takmer štyritisíc pacientov. Z toho 581 je vo vážnom stave a 347 je napojených na pľúcnu ventiláciu. Z hľadiska úmrtí za posledných sedem dní v prepočte na obyvateľov sme najhorší na svete už deviaty deň v rade.

Zdroj: ÚVSR

​Dnes Slovensko začalo tretí týždeň, kedy sú opatrenia nastavené podľa covid automatu. Ten rozdeľuje okresy do rôznych fáz s patričným súborom opatrení podľa závažnosti epidemiologickej situácie. Aktuálne je v najhoršej, čiernej fáze 19 okresov, minulý týždeň ich bolo 15.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.