Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2021, 09:57

Ambulantným lekárom chýbajú informácie o liečbe ivermektínom

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v stanovisku uviedol, že nebol zapojený do posudzovania a schvaľovania použitia ivermektínu.

Ambulantným lekárom chýbajú informácie o liečbe ivermektínom
Zdroj: TASR/Petr David Josek

Ambulantným lekárom chýbajú základné medicínske informácie o liečbe ivermektínom. Upozornila na to Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska.

V liste žiada Ministerstvo zdravotníctva o oficiálne informácie o indikáciách, kontraindikáciách a dávkovaní liečiva. Informovala o tom prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Monika Palušková.

Ambulantným lekárom podľa spoločnosti chýbajú základné medicínske informácie, aby mohli liek predpisovať. "Lekár musí tiež pacientovi poskytnúť informácie týkajúce sa indikácií, kontraindikácií, dávkovania lieku a súčasne ho musí aj upozorniť na nežiaduce účinky lieku. Žiadnu z uvedených informácií zdravotnícki pracovníci na Slovensku zatiaľ nemajú od MZ SR k dispozícii," skonštatovala Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska v liste ministerstvu.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv v stanovisku uviedol, že nebol zapojený do posudzovania a schvaľovania použitia ivermektínu. Predpokladá, že potrebné dokumenty má ministerstvo vzhľadom na to, že vydalo potrebné povolenie.

Ministerstvo schválilo používanie liečiva ivermektín na boj proti novému koronavírusu koncom januára. Na terapeutické využitie sa nateraz môže na Slovensku používať pol roka.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.