Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2021, 13:10

Matovič a Naď sa vyhrážajú, že mestá a obce budú potiť krv, tvrdí poslanec Hlasu

V súčasnosti sú dôležité kompetencie samospráv na druhej koľaji, keďže sa musia neustále zaoberať "šprtaním v nose", tvrdí hovorca ZMOS.

Matovič a Naď sa vyhrážajú, že mestá a obce budú potiť krv, tvrdí poslanec Hlasu
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Opozičné politikárčenie, ktoré má popudzovať predstaviteľov samospráv proti vláde, je nezmysel.

Výroky ministra obrany Jaroslava Naďa, ktoré vyslovil vo štvrtok (18. 2.), ostro odmietli v diskusnej relácii TA3 hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák aj poslanec Národnej rady a primátor Kežmarku Ján Ferenčák.

"Vylučujeme politikárčenie a vyvolávania napätia, či neposlušnosti voči vláde v prípade testovania," zdôraznil Ferenčák, nezaradený poslanec v Národnej rade.

"Samospráva však de facto doteraz 'hasí' situáciu za štát a namiesto vďaky sa dočkala vyjadrení premiéra či ministra obrany, ktorí spochybňujú vyčerpanosť samospráv, vyhrážajú sa trestným stíhaním či tým, že mestá a obce budú 'potiť krv'," povedal člen strany Hlas-SD.

"Zaoberanie sa šprtaním v nose"

Kaliňák Naďove slová vníma ako nepochopiteľný odklon od podstaty veci. Upozorňuje pritom na to, že primárnou úlohou miest a obcí nie je zabezpečenie testovania.

V súčasnosti mnohé dôležité kompetencie samospráv sú však na druhej koľaji, keďže sa musia neustále zaoberať "šprtaním v nose", vyhlásil.

Kaliňák upozorňuje, že testovanie má byť primárnou úlohou štátu, ktorý by sa mu mal venovať, a podľa toho napríklad preverovať a posudzovať systém mobilných odberových miest, z ktorých sa mnohé stali podľa Kaliňáka len "chladnokrvným biznisom".

"Samosprávy sú pre vládu sociálny, nie politický partner, nech nás pán minister neťahá do politického boja," zdôraznil.

Naď hovorí o popudzovaní 

Minister Naď v telefonickom rozhovore zrealizovanom ešte pred diskusiou trval na tom, že dokument, ktorý spomínal, nabáda k negatívnemu postoju k ďalšiemu testovaniu a je podnetom na odpor voči vláde.

"Vážim si prácu miest a obcí, ale jednoducho máme signály, že popudzovanie proti vláde sa objavuje," uviedol minister obrany.

Spomínaný dokument je zápisnica z videokonferencie Združenia miest a obcí Vranovského regiónu, ktorý v návrhu tém hovorí o iniciovaní jednotného stanoviska k ďalším kolám testovania.

Zápisnica takisto odporúča samosprávam počas víkendu zabezpečiť testovanie pre svojich obyvateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.