Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2021, 17:43 Aktualizované dňa 19.02.2021 o 18:06

Britská mutácia: Zverejnili výsledky druhého celoslovenského prieskumu

Celkovo bolo RT-PCR metódou na prítomnosť nového typu mutácie preverených 2 384 klinických vzoriek.

Britská mutácia: Zverejnili výsledky druhého celoslovenského prieskumu
Zdroj: Reuters

Britský variant nového koronavírusu sa v druhom celoslovenskom prieskume potvrdil približne v 72 percentách vzoriek preverovaných Úradom verejného zdravotníctva.

Celkovo bolo RT-PCR metódou na prítomnosť nového typu mutácie preverených 2 384 klinických vzoriek. Hygienici o tom informovali na Facebooku.

"Výsledky z oboch prieskumov naznačujú stabilnú situáciu v zastúpení a šírení britského variantu B.1.1.7. v populácii Slovenskej republiky. Ide však o vysoký podiel, preto je nevyhnutné dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia a pokračovať v nich," priblížila hovorkyňa úradu Daša Račková.

V rámci druhého kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu B.1.1.7 boli vyšetrené klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 15. februára. Prvý takýto prieskum bol zrealizovaný na 1 962 vzorkách z 3. februára. Vtedy sa britský variant potvrdil u približne 74 percent vyšetrených vzoriek.

"Situáciu vo výskyte britského variantu budeme naďalej sledovať," ubezpečila Račková. Ďalšie kolo takéhoto prieskumu je naplánované na prvý marcový týždeň.

Na laboratórnej diagnostike sa podieľalo 21 štátnych aj neštátnych laboratórií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.