Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2021, 14:25

Premiér ukázal prieskum: S ruskou vakcínou by sme zaočkovali o 300-tisíc ľudí viac

Ochotu zaočkovať sa bez prítomnosti Sputniku prejavilo 68,2 opýtaných.

Premiér ukázal prieskum: S ruskou vakcínou by sme zaočkovali o 300-tisíc ľudí viac
Zdroj: Reuters

Premiér Igor Matovič obhajoval povolenie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku aj prieskumom, ktorý začiatkom februára vypracovala agentúra AKO.

​Z prieskumu vyplýva, že ochota zaočkovať sa bola pri respondentoch vyššia, ak bude na Slovensku k dispozícii aj ruská vakcína. 

Ochotu zaočkovať sa bez prítomnosti Sputniku prejavilo 68,2 opýtaných.

​Pri ďalšej otázke, sa anketári pýtali, či by sa ich rozhodnutie zmenilo, ak by bola na Slovensku dostupná vakcína Sputnik V. Vtedy ochotu zaočkovať sa prejavilo dokopy 73,9 percenta opýtaných. 

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Podľa Matoviča to je ďalších 300-tisíc zaočkovaných. "Naozaj nám je jedno, či sa zaočkuje 300-tisíc ľudí navyše?" pýtal sa na tlačovej konferencii premiér.

Prezentoval aj graf, ktorý ukázal zmenu postoja tých, ktorí sú rázne proti očkovaniu. Až 15 percent z nich by podľa Matoviča zmenilo svoj názor, ak by mali možnosť sa očkovať ruskou vakcínou.

"Rozšírenie ponuky o túto vakcínu nám zabezpečí, že aj ľudia, ktorí nie sú ochotní sa očkovať, by išli," povedal premiér. 

​Nákup ruskej vakcíny Sputnik V včera riešila na svojom rokovaní vláda. Uznesenie o nákupe vakcíny napokon vetovala koaličná strana Za ľudí. 

Predsedníčka strany Veronika Remišová to vysvetľovala tým, že nechcú, aby "boli ľudia pokusné králiky." Remišová hovorí, že ruskou vakcínou sa nechá zaočkovať ako prvá, ale až keď ju schváli Európska lieková agentúra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.