Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2021, 12:07

Lekár Visolajský: Slovensko je v ťažkej situácii, vakcíny Sputnik sme mohli nakúpiť do skladu

Podľa Petra Visolajského mohlo Slovensko nakúpiť vakcíny do skladov aj s tým rizikom, že ich neskôr nevyužije.

Lekár Visolajský: Slovensko je v ťažkej situácii, vakcíny Sputnik sme mohli nakúpiť do skladu
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vakcíny Sputnik V sa mohli nakúpiť do skladu, využívať by sa začali až po ich schválení Európskou liekovou agentúrou (EMA).

V reakcii na vládou neschválený nákup ruskej vakcíny to uviedol na sociálnej sieti predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

"Ak by sme neschválené vakcíny nakúpili do skladu, ihneď po ich schválení Európskou liekovou agentúrou by sme tak na Slovensku mali k dispozícii na očkovanie ďalšiu vakcínu," uviedol Visolajský.

Zdôraznil však, že dovtedy, kým nemá vakcína schválenie EMA, by sa nemala bežne podávať na Slovensku.

"Odvážlivcov by bolo menej"

"Jedine v prípade, ak by niekto mal záujem, mohol by podpísať informovaný súhlas, kde by vyhlásil, že si uvedomuje všetky riziká, že si uvedomuje, že daná vakcína neprešla riadnym schvaľovacím procesom jej účinnosti a bezpečnosti, a napriek tomu si žiada, aby mu bola podaná. Myslím, že v skutočnosti bude takýchto odvážlivcov oveľa menej, ako to vyzerá na Facebooku," skonštatoval Visolajský.

Pripomenul, že krajina je v ťažkej situácii, vakcíny si mohla nakúpiť do skladov aj s tým rizikom, že ich neskôr nevyužije.

Mali sme ich nakúpiť do skladu

"Ak nám výrobca Sputnika V vie skutočne zabezpečiť 160-tisíc dávok už budúci týždeň, mali by sme ich nakúpiť do skladu a vzhľadom na našu situáciu aj s tým rizikom, že ich neskôr nebudeme môcť použiť. Tak sa aj ukáže, či tá ponuka je skutočná a či dodávky sú reálne alebo ide len o hru," dodal predseda LOZ.

Slovensko nenakúpi vakcínu Sputnik V. Vládny kabinet vo štvrtok (18. 2.) neschválil uznesenie o jej nákupe.

Uznesenie vetovala strana Za ľudí. Použitie Sputnika V sa podľa navrhovaného uznesenia malo povoliť po kladnom posúdení Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv alebo po registrácii Európskou liekovou agentúrou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.