Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2021, 19:51

Vláda požiada parlament o súhlas s opakovaným predĺžením núdzového stavu

Predbežný termín schôdze, na ktorom majú poslanci odsúhlasiť predĺženie, je 24. február.

Vláda požiada parlament o súhlas s opakovaným predĺžením núdzového stavu
Zdroj: TASR

Vláda oficiálne požiada Národnú radu o vyslovenie súhlasu s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Kabinet o tom rozhodol na štvrtkovom rokovaní.

Návrh vlády ma v pléne odôvodniť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Vláda začiatkom mesiaca rozhodla o tom, že núdzový stav sa predĺži od 8. februára, odobriť to ešte musí parlament.

Predbežný termín schôdze, na ktorom majú poslanci odsúhlasiť predĺženie, je 24. február.

Vláda v zdôvodnení návrhu argumentuje, že opätovné predĺženie núdzového stavu si vyžiadala epidemiologická situácia i prognóza jej vývoja.

"Súčasný stav potvrdzuje, že rozhodnutie vlády o opätovnom predĺžení núdzového stavu je nesvojvoľné, je racionálne a je dôvodné," uviedli predkladatelia. Poukázali na to, že ak by k prolongácii núdzového stavu nedošlo, viedlo by to k násobeniu počtu infekcií.

Zároveň kabinet uisťuje, že si je vedomý svojho záväzku neustále preverovať a vyhodnocovať potrebu ponechania prijatých obmedzení základných práv a slobôd v platnosti.

Vláda pri predĺžení núdzového stavu využila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Legislatíva umožňuje vláde opakovane predlžovať núdzový stav, najviac o 40 dní. Schváliť to však musí aj parlament, najneskôr do 20 dní.

Má to byť "ústavná poistka" v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.