Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2021, 11:46 Aktualizované dňa 18.02.2021 o 12:42

Susedia reagujú na žiadosť o pomoc. Poľsko nám ponúka vlastné JIS, Rakúsko zdravotníkov

Podľa tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa je Slovensku pripravené pomôcť aj Maďarsko.

Rakúsko a Poľsko ponúkli Slovensku pomoc pri boji s pandémiou nového koronavírusu. Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS) s tým, že pripravené pomôcť je aj Maďarsko.

"Žiaľ, nové mutácie koronavírusu sa šíria rýchlejšie a spôsobujú nárast počtu nakazených aj ďalší tlak na už teraz mimoriadne preťažené nemocnice. Nevyhnutne preto potrebujeme najmä pomoc zdravotníkov," podotkol.

Klus vyhlásil, že Rakúsko ponúka Slovensku armádnych zdravotníkov a Poľsko 200 miest na tamojších jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Naď: Potrebujeme špecialistov

Minister obrany Jaroslav Naď dnes po rokovaní vlády povedal, že jeho rezort registruje záujem pár desiatok lekárov z Rakúska, ktorí by mohli prísť pomôcť do slovenských nemocníc zvládnuť súčasnú pandemickú situáciu.

„Každý ďalší záujem budeme vnímať pozitívne,“ povedal. Upozornil zároveň, že žiadaná pomoc sa týka zahraničných špecialistov, ktorí môžu pomôcť na oddeleniach intenzívnej medicíny. „Nejde o to, že nemáme dostatok lekárov, potrebujeme však pomoc v prípade špecialistov na urgentné a špecializované oddelenia,“ zdôraznil.

Zároveň si nemyslí, že zahraniční zdravotníci budú musieť na Slovensku zotrvať dlho. „Nepredpokladám dlhodobé pôsobenie, bude sa odvíjať od toho, ako sa nám bude vracať zdravotnícky personál, ktorý je v súčasnosti v karanténe, prípadne PN,“ povedal.

Aktivácia mechanizmu civilnej ochrany

Túto pomoc má umožniť žiadosť o aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie, ktorú v stredu schválila vláda. Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia. Ráta sa s príchodom desiatich lekárov a 25 sestier zo zahraničia.

Zdravotníci by mali poskytnúť starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 na lôžkach oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny alebo jednotiek intenzívnej starostlivosti. V prípade zhoršenia situácie ministerstvo očakáva zvýšenie počtu zahraničných zdravotníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.