Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2021, 00:00

Šéf Agelu pre HN: Je to alarmujúce, aj deti začínajú mať ťažký priebeh covidu

Momentálne sme v situácii: kto zvláda, ten testuje, hovorí šéf nemocničnej siete Agel pre Česko a Slovensko Michal Pišoja.

Keď sa spätne pozriete, ako sa vyvíjali výsledky testovania, niečo vám tam nesedelo? Začali ste vnímať, že sa niečo deje?
Interne sme si vyhodnocovali jednotlivé výsledky testov a s ohľadom na to, že prevádzkujeme zariadenia aj v Česku, v súvislosti s medializovanými informáciami, keď sa mali údajné mutácie vírusu objaviť aj v Česku, sme sa snažili vyhodnocovať testovanie paralelne tam aj na Slovensku. S narastajúcimi súbormi testovaných sme začali objavovať prítomnosť britskej mutácie na Slovensku, avšak zatiaľ to bolo v úvode len v stopových množstvách a v štádiu štatistiky.

Vidieť, že sa niečo zmenilo, keď sa u nás rozšírila táto mutácia?
Áno, ale netrúfam si povedať, že konkrétne tento stav, čo máme dnes, súvisí s britskou mutáciou. Avšak došlo k určitým zmenám. V prvej a druhej vlne sme sa väčšinou rozprávali o polymorbídnych pacientoch vo veku 70 až 80 rokov a viac. To bolo gro pacientov. Aktuálne sa nám začína objavovať väčšie množstvo ľudí, ktorí sú hospitalizovaní s ťažkosťami vo vekovej hranici 45 až 55 rokov. To je alarmujúce a podľa mňa jedným z najväčších problémov je, že sme komplikácie v súvislosti s ochorením COVID-19 a takzvané postcovidové následky zaznamenali už aj v detskej populácii, keď sa nám vo vekovej kategórii 8 – 15 rokov objavuje PIMS, teda pediatrický multisystémový inflamačný syndróm.


Je ten výskyt u detí výraznejší?
Samozrejme, on tu bol vždy, keďže k premoreniu vírusom dochádza logicky aj v detskej populácii, ale frekvencia týchto komplikácií sa začína zvyšovať. Najalarmujúcejšia situácia je podľa informácií v Košickom kraji.

O testovanie bol vždy pomerne veľký záujem. Pred Vianocami až enormný.
Záujem je, samozrejme, stále vysoký. Vždy to závisí od rôznych uznesení a nariadení vlády, a podľa toho sa vyvíja sínusoida záujmu raz hore a raz dolu. Čo je však podstatné, je to, že ľudia majú záujem o rozšírené spektrum testovania a aktuálne, aj vzhľadom na vakcináciu, má

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.