Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2021, 18:24

Budaj spochybňuje Sulíkovu záruku, ktorá sa týka spaľovania jadrového odpadu

Envirorezortu sa nepozdáva, že má ísť o záväzok štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť.

Budaj spochybňuje Sulíkovu záruku, ktorá sa týka spaľovania jadrového odpadu
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Ministerstvo životného prostredia nesúhlasí s formou garancie, akú na piatkovej tlačovej konferencii v súvislosti so stopnutím spaľovania zahraničného jadrového odpadu prezentoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Envirorezortu sa nepozdáva, že má ísť o záväzok štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), podriadenej pôsobnosti ministerstva hospodárstva.

"JAVYS nemá také právomoci, aby mohla zaručiť, že sa na našom území nebude v budúcnosti spaľovať zahraničný rádioaktívny odpad,“ upozornil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Priznáva, že je z doterajšieho prístupu znepokojený.

Envirorezort poukazuje na rovnakú reakciu i zo strany dotknutých samospráv. Starosta Veľkých Kostolian Gilbert Liška pripomenul, že spoločnosť JAVYS získavala súhlasy susediacich obcí iba na vybudovanie spaľovne odpadov pochádzajúcich z elektrárne Jaslovské Bohunice (prípadne Mochovce), nie zo zahraničných.

„Obec Veľké Kostoľany rozhodne nesúhlasí s dovozom rádioaktívneho odpadu zo zahraničia a ani s ním v budúcnosti súhlasiť nebude," zdôraznil Liška.

Envirorezort víta transparentné informovanie o téme spaľovania jadrového odpadu. Uisťuje zároveň, že má pripravené legislatívne garancie, ktoré ochránia občanov SR pred neférovými postupmi pri nakladaní s jadrovým odpadom.

Sulík v piatok uviedol, že z rádioaktívnych materiálov, ktoré pre Taliansko spaľuje JAVYS, na Slovensku nezostane nič a všetok rádioaktívny popol sa vyvezie naspäť do krajiny pôvodu.

Predstavitelia JAVYS zároveň oznámili, že po ukončení súčasne platnej zmluvy s talianskou spoločnosťou v roku 2023 nebude spoločnosť uzatvárať nové zahraničné zmluvy na spaľovanie rádioaktívnych odpadov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.