Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2021, 13:51 Aktualizované dňa 12.02.2021 o 16:10

Nebudem to lámať cez koleno, reaguje Sulík na odchod Nicholsonovej

Lucia Ďuriš Nicholsonová rozhodnutie odísť zo strany urobila po konflikte s vicepremiérkou Veronikou Remišovou v súvislosti s miliardou eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Nebudem to lámať cez koleno, reaguje Sulík na odchod Nicholsonovej
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister hospodárstva Richard Sulík nebude za každú cenu presviedčať europoslankyňu Luciu Ďuriš Nicholsonovú, aby ostávala v strane SaS. Sulík to povedal na brífingu. Podľa neho nemá zmysel túto situáciu "lámať cez koleno."

"Keď dospela k takému rozhodnutiu, že nechce byť v strane SaS, je to jej rozhodnutie. Uznávam názor, že členovia sa majú v strane cítiť dobre," povedal šéf SaS. Ďuriš Nicholsonová je teraz v Bruseli, potom sa s ňou Sulík osobne stretne, aby si situáciu vydiskutovali.

Nicholsonová rozhodnutie odísť zo strany urobila po konflikte s vicepremiérkou Veronikou Remišovou v súvislosti s miliardou eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

​Sulík sa chce s Ďuriš Nicholsonovou o celej záležitosti rozprávať. Nebude ju presviedčať, aby sa do SaS vrátila. "Budem sa s ňou rozprávať, nejako to strašne lámať cez koleno nemá zmysel," reagoval s tým, že členovia majú so stranou "cítiť" a majú byť v nej spokojní. "Samozrejme, že jej odchod ma mrzí, lebo bola významnou členkou, ale život ide ďalej," doplnil.

Šéf SaS sa podľa svojich slov ospravedlnil za formu tlačovej besedy Ďuriš Nicholsonovej. "Myslím si, že Veronika Remišová toto ospravedlnenie prijala, vec je vybavená, komunikujeme normálne, nezanechalo to nejaké veľké škody. Celá tá udalosť bola z dnešného pohľadu možno trochu preceňovaná.

Aj odchod z SaS ako reakcia na toto je možno trochu prehnaná reakcia, ale za tým môže byť aj to, že Lucia jednoducho dospela k záveru, že už nechce byť členkou v strane, a neostáva nám nič iné, len to rešpektovať," priblížil.

Sulík nebude požadovať, aby sa Ďuriš Nicholsonová vzdala postu europoslankyne. Dodal, že to nikdy nežiadal od žiadneho člena, ktorý zo strany doposiaľ odišiel.

Mandát šéfa strany zatiaľ Sulíkovi trvá do roku 2023. Ďuriš Nicholsonová sa popri podpredsedovi SaS a súčasnom ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi spomínala ako jeho nástupkyňa.

"Máme aj dostatok iných kandidátov na šéfa SaS, môj mandát bude trvať minimálne do septembra 2023, to znamená, že máme dva a pol roka času, aby sme našli nástupcu," uviedol Sulík v tejto súvislosti. Doplnil, že nechce byť ten, s ktorým strana vznikla aj zanikla, preto chce, aby došlo k "mierovej výmene" na poste šéfa strany.

Ďuriš Nicholsonová informovala o svojom odchode z SaS vo štvrtok (11. 2.) na sociálnej sieti. Potvrdila tak informácie TASR. Odchádza po tom, ako v koalícii vyvolala napätie tlačovou konferenciou o eurofondoch. Dostala sa ňou do konfliktu s Remišovou. Europoslankyňa totiž v pondelok (8. 2.) informovala, že

Slovensko prišlo nenávratne o miliardu eur z eurofondov, pretože do konca roku 2020 nezabezpečilo v Európskom fonde regionálneho rozvoja jej realokáciu. To Remišová odmietla.

Ďuriš Nicholsonová bude naďalej vykonávať prácu europoslankyne a predsedníčky európskeho výboru pre zamestnanosť a sociálne veci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.