Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2021, 11:14

Polícia ukončila vyšetrovanie Trnku v kauze Gorila

​Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Dobroslava Trnku v decembri 2019 zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Polícia ukončila vyšetrovanie Trnku v kauze Gorila
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vyšetrovanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku v prípade zneužitia právomoci verejného činiteľa v kauze Gorila je ukončené.

" V trestnej veci vedenej vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry proti obvinenému Dobroslavovi T. bolo vyšetrovanie ukončené. V mesiaci február je naplánované preštudovanie vyšetrovacieho spisu s obvineným a s jeho obhajcom a po preštudovaní bude predložený na príslušnú prokuratúru aj s návrhom vyšetrovateľa, čo možno očakávať koncom tohto mesiaca," uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

​Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Dobroslava Trnku v decembri 2019 zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014. Podľa polície si nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie Slovenskej informačnej služby pod krycím názvom Gorila.

Nahrávku ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.

Obchodovanie s nahrávkou naznačuje rozhovor Dobroslava Trnku s Kočnerom, ktorého nahrávku v októbri 2019 zverejnili médiá.

Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Kočner nadávať, pretože sa pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta, obvineného Jaroslava Haščáka.

​Spis zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006.

Obvinený finančník aj Penta vtedy autenticitu nahrávky spochybnili. Nahrávku Gorily našla polícia v dome Kočnera.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.