Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2021, 12:25

Dážď dvíha hladiny riek, varujú meteorológovia

SHMÚ očakáva, že hladiny riek budú rásť aj v pondelok poobede, neskôr by sa mala situácia stabilizovať.

Dážď dvíha hladiny riek, varujú meteorológovia
Zdroj: Tamás Miskó

Na severnom Slovensku sa v posledných hodinách vyskytol mrznúci dážď, avšak na väčšine územia v nižších polohách prší pri kladných teplotách. Výsledkom je zvýšenie vodnej hladiny viacerých riek. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.

Na tokoch prevláda výrazný vzostup hladiny, v povodí Myjavy, hornej Nitry, horného a stredného Váhu a dolného Hrona aj s prekročením stupňov povodňovej aktivity.

"V hornej časti slovenského úseku Moravy je hladina po kulminácii v poklese. V dolnej časti slovenského úseku Moravy je mierny vzostup vodných hladín z dotekania," spresnil SHMÚ.

Hladina mierne stúpla aj na Latorici a hornom Laborci. Aktuálne je stupeň povodňovej aktivity dosiahnutý alebo prekročený na 18 staniciach.

SHMÚ očakáva, že hladiny riek budú rásť aj v pondelok poobede, neskôr by sa mala situácia stabilizovať. Postupne by malo dôjsť k poklesu vodných hladín.

"Na Dunaji očakávame ustálenosť. V platnosti sú hydrologické výstrahy 1. a 2. stupňa na povodeň z trvalého dažďa pre vybrané okresy," uzavrel SHMÚ.

Zdroj: SHMÚ

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.