Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2021, 11:55 Aktualizované dňa 07.02.2021 o 12:41

Britská mutácia a Sulík nás zrážajú. Na vyvodenie zodpovednosti bude čas do budúcna, odkázal Matovič

Premiér Igor Matovič zopakoval, že Richard Sulík namiesto nákupu testov sa mesiac a pol vyhováral.

Britská mutácia a Sulík nás zrážajú. Na vyvodenie zodpovednosti bude čas do budúcna, odkázal Matovič
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Premiér Igor Matovič opätovne reagoval na to, prečo sa nezúčastňoval tohtotýždňových rokovaní vlády. Poukazoval aj na ministra hospodárstva Richarda Sulíka a jeho stranu SaS. Povedal to v relácii TA3 V politike.

​"Predpokladal som, že to bude o tom istom. V stredu, že bude dohoda, štvrtok to už platiť nebude a piatok zase bude chcieť SaS otvárať obchody a reštaurácie. Vedel som, že strana SaS bude robiť problémy aj keď nie som na rokovaní," povedal Igor Matovič.

Matovič zopakoval, že Sulík namiesto nákupu testov sa mesiac a pol vyhováral. "Tým pádom nám to vybuchlo, a aj s britskou mutáciou je mimoriadne ťažké zraziť čísla dole. Britská mutácia so Sulíkom zaúčinkovali a zrážajú nás a dnes máme obrovský problém a tisícky obetí. Sulík zlyhal, odmietol nakúpiť testy, sabotoval, a nemáme dobré výsledky," kritizoval premiér ministra hospodárstva.

Na otázku, prečo teda nevyvodil voči nemu osobnú zodpovednosť Matovič povedal, že v tejto situácii by to nebolo zodpovedné. "V tejto situácii dnes niekoho poslať z vlády preč, hoci by si to zaslúžil, aby rozbil koalíciu, ako to urobil za Radičovej vlády, by bolo nezodpovedné. Vyvodenie zodpovednosti však môže prísť v budúcnosti," povedal Matovič.

Premiér bude sledovať, či na základe Covid automatu čísla klesnú.  Myslí si, že bez antigénového testovania by bola situácia okolo nového koronavírusu násobne horšia. Sulíka sa rovnako plánuje pýtať, prečo ešte nie sú nakúpené menšie testy, ktorými by sa mohli testovať deti na školách.

"Myslím si, že pri päťeurovej náhrade si väčšina samospráv de facto zarobí na tom testovaní, ale im ešte nejaké peniažky zostanú. Áno, v niektorých prípadoch, keď im tam mimoriadne málo ľudí príde, tak vtedy prerobia. Ale vtedy sa treba dohodnúť s vedľajšou obcou, spojiť sa dokopy," poznamenal na margo sťažností zo strany samospráv.

Na mego stretnutia s francúzskym prezidentom premiér povedal, že odmietnuť stretnutie s Emmanuelom Macronom by považoval za škodu pre Slovensko.

Macronovi daroval testy špeciálne na britskú mutáciu. Okrem pandémie hovorili aj o jadrovej energii. Poznamenal, že Macron je človek kompromisu, s ktorým si veľmi dobre rozumie. Sympatizuje tiež s názorom Macrona na posilňovanie strategickej autonómie Európy, najmä v oblasti obrany, ale napríklad aj v oblasti zdravotníctva.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.