Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2021, 11:30 Aktualizované dňa 05.02.2021 o 12:47

Pellegrini ohlásil spustenie zberu podpisov na referendum: Je načase vyhovieť ľuďom

Expremiér je presvedčený, že potrebných 350-tisíc podpisov sa podarí vyzbierať v rekordne krátkom čase.

Pellegrini ohlásil spustenie zberu podpisov na referendum: Je načase vyhovieť ľuďom
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Dnešným dňom sa začína zber podpisov na vyhlásenie referenda za predčasné voľby.

​​Na tlačovej konferencii to oznámil predseda strany Hlas - SD, expremiér Peter Pellegrini, ktorý je presvedčený, že potrebných 350-tisíc podpisov sa podarí vyzbierať v rekordne krátkom čase.

"Je načase vyhovieť ľuďom a dať im možnosť vyjadriť svoj postoj," povedal Pellegrini.

Hlas zapojí štruktúry

"Petičnému výboru, ktorý je zložený z odborníkov, sa podarilo, že k dnešnému dňu bol schopný zhodňuť sa na znení petičného hárku a zverejniť ho," približil expremiér s tým, že jeho strana sa k iniciatíve hlási. Do zberu podpisov zapojí vlastné štruktúry.

Pellgrini vládu Igora Matoviča, ktorú označuje za amatérsku, dlhodobo kritizuje. Pripisuje jej tisíce obetí koronavírusovej pandémie a ekonomickú škodu v hodnote miliardy eur.

K zberu podpisov sa prihlásila aj opozičná strana Smer - SD. "Politická strana Smer-SD v plnej sile s využitím všetkých prostriedkov, s využitím všetkých štruktúr podporuje myšlienku občianskeho referenda 2021," povedal jej predseda Robert Fico.

Znenie otázky

Zástupca petičného výboru Ervín Erdélyi informoval, že petičný výbor za vyhlásenie referenda schválil znenie referendovej otázky o predčasných voľbách, podpisové hárky sú zverejnené na stránke www.referendum2021.sk.

Erdélyi v tlačovej správe priblížil, že petičný výbor vznikol na základe iniciatívy politických strán, spoločenských a profesijných organizácií i zástupcov tretieho sektora. Referendová otázka, ktorú schválil výbor, má znieť: "Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa voľby do Národnej rady SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?"

Výbor je zložený z právnych odborníkov nominovaných subjektmi, ktoré podporujú petíciu. Erdélyi deklaroval jeho apolitickosť. Má ísť o technický orgán s úlohou schváliť znenie referendovej otázky, rozhodnúť o podobe petičného hárku, komunikovať s orgánmi verejnej moci a uskutočniť záverečnú kontrolu a spočítanie hárkov. "Samotný zber podpisov budú zabezpečovať politické a spoločenské subjekty, ktoré vypísanie referenda podporujú," ozrejmil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.