Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2021, 18:22

Školy sa neotvoria všade. Mestá nevedia, ako o otváraní rozhodovať, tvrdí Únia miest Slovenska

Mestá vyzývajú vládu aj hlavného hygienika, aby zjednotili pokyny.

Školy sa neotvoria všade. Mestá nevedia, ako o otváraní rozhodovať, tvrdí Únia miest Slovenska
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Školy sa na budúci týždeň nebudú vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu otvárať vo všetkých mestách.

Informovala o tom Únia miest Slovenska (ÚMS), ktorá upozorňuje, že mestá nevedia, ako majú o prípadnom otváraní škôl rozhodovať. Volá preto po zjednotení pokynov.

Mestá vyzývajú vládu aj hlavného hygienika, aby zjednotili pokyny pre regionálne úrady verejného zdravotníctva, postupovali a komunikovali jednotne.

Rovnako, aby zabezpečili legislatívne prostredie tak, aby rodičia detí zo škôl, ktoré z rozhodnutia samospráv zostanú zatvorené, nestratili nárok na pandemickú OČR.

"Primátorky a primátori nemajú inú možnosť, len zobrať tento chaos do vlastných rúk, a tým na seba prevziať aj plnú zodpovednosť, a to nie je fér. Vláda nemôže nechať mestá tápať v takejto neistote," uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček.

Dodal, že mestá sú z aktuálneho diania a z prístupu vlády v tejto situácii zúfalé, keďže neexistujú žiadne striktné a zrozumiteľné pravidlá, ako majú postupovať. Situácia je podľa ÚMS nekoordinovaná, chaotická a frustrujúca.

"Odborníci upozorňujú, že aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna, a preto rozhodovať sa zodpovedne pod takýmto tlakom a stresom, ktorý na mestá a samosprávy vyvíja štát, je neprijateľné," dodala ÚMS.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.