Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2021, 16:02

Dlhé roky bol na úteku. Posledný žijúci z kauzy nebankoviek sa pokúša dostať na slobodu

Súd poslal Františka Matíka na 11,5-ročné väzenie už v januári 2007, na trest však nastúpil až koncom januára 2016.

Dlhé roky bol na úteku. Posledný žijúci z kauzy nebankoviek sa pokúša dostať na slobodu
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Posledný žijúci z trojice odsúdených konateľov skrachovaných nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest František Matík sa pokúša o podmienečné prepustenie na slobodu.

Okresný súd v Trnave bude o podmienečnom prepustení Matíka rozhodovať na svojom verejnom zasadnutí vytýčenom na 15. februára. Uviedla to hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Bývalým Špeciálnym súdom bol síce Matík odsúdený na 11,5-ročné väzenie už v januári 2007, nastúpil však na trest až koncom januára 2016. Dlhé roky bol na úteku.

Podarilo sa ho po dlhodobej pátracej činnosti v spolupráci s policajnými útvarmi Srbska zadržať koncom januára 2015 s falošnými dokladmi. Až po roku ho prepravili letecky zo Srbska na Slovensko, pričom sa dovtedy preverovala jeho identita.

Matík sa v apríli 2016 na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, neúspešne dožadoval obnovy konania. Argumentoval pred súdom tým, že jeho odchod bol vynútený obavou o bezpečnosť svojej rodiny, manželky a štyroch detí.

Spoločne s Matíkom Špeciálny súd odsúdil ďalších konateľov Mariána Šebeščáka a Vladimíra Fruniho. Šebeščáka odsúdil Špeciálny súd a následne aj Najvyšší súd SR na sedem rokov odňatia slobody, keďže spolupracoval, Fruniho a Matíka na 11,5 roka. Fruniho a Šebeščáka predtým v roku 2002 vydali na Slovensko chorvátske úrady.

Fruni zomrel v marci 2017 vo Veľkej Británii po operácii žlčníka. Strávil za podvod na nebankovky vo väzení viac ako deväť rokov, podmienečne ho prepustili v júli 2011.

Šebeščák zomrel v Prahe v januári 2012 ako 52-ročný na nespresnené zdravotné komplikácie. Šebeščák bol svedkom v kauze podvodu na nebankovky, kde bol hlavným obžalovaným minulý rok v lete na deväťročný trest odňatia slobody právoplatne odsúdený Jozef Majský. Aktuálne je stále vo väzbe v Prahe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.