Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2021, 13:33 Aktualizované dňa 04.02.2021 o 14:41

Bývalého riaditeľa PPA Juraja Kožucha prepustili z väzby

Pôvodne mal byť Juraj Kožuch väzobne stíhaný do 1. apríla.

Bývalého riaditeľa PPA Juraja Kožucha prepustili z väzby
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Po takmer desiatich mesiacoch strávených vo väzbe ide bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch, obvinený v kauze Dobytkár, na slobodu.

​Rozhodol o tom vo štvrtok na neverejnom zasadnutí senát Najvyššieho súdu. Informoval o tom obhajca obvineného Roman Balco. Pôvodne mal byť Kožuch väzobne stíhaný do 1. apríla.

Najvyšší súd tak potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z 11. januára tohto roku, ktorý väzbu nahradil s obmedzeniami. "Som spokojný s rozhodnutím súdov. Verím, že je to signál, ktorý znamená aspoň čiastočný návrat k zákonnosti v trestnom konaní a v trestnom stíhaní. Hodnotím to pozitívne. Verím súčasne v nevinu klienta, ktorú od začiatku prezentujeme a pracujeme na preukázaní neviny môjho klienta," zdôraznil advokát Balco.

"Najvyšší súd v senáte zloženom z predsedu JUDr. Juraja Klimenta a členov JUDr. Petra Hatalu a JUDr. Petra Štifta na dnešnom neverejnom zasadnutí rozhodol tak, že sťažnosti prokurátora ÚŠP GP SR proti uzneseniu ŠTS BB z 11. 1. 2021, sp. zn. 5Tp/6/2020 (ktorým súd nahradil väzbu obvineného J. K. dohľadom probačného a mediačného úradníka a primeranými povinnosťami a obmedzeniami), čiastočne vyhovel, keď napadnuté uznesenie zrušil a popri už uloženom dohľade probačného a mediačného úradníka, primeraných povinnostiach a obmedzeniach, ako aj kontrole technickým prostriedkom, prijal ponuku peňažnej záruky obvineného J. K. vo výške 50-tisíc eur," píše sa v stanovisku Najvyššieho súdu.

Podľa názoru Najvyššieho súdu je trestné stíhanie obvineného Kožucha aj naďalej dôvodné, avšak za súčasného stavu ho možno viesť aj na slobode.

"Súd osobitne upozorňuje, že ak obvinený J. K. nebude dodržiavať uložené primerané povinnosti a obmedzenia, môže byť opätovne vzatý do väzby a zložená peňažná záruka pripadne štátu."

​Špecializovaný trestný súd na začiatku novembra 2020 pôvodne predĺžil väzbu finančníkovi Martinovi Kvietikovi a Kožuchovi obvineným v kauze Dobytkár, do 1. apríla 2021. Následne rozhodnutie potvrdil Najvyšší súd.

Dvojicu zadržali 22. apríla. Počas akcie Dobytkár Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb.

Všetky čelia obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. Väzobne stíhajú sedem ľudí. Medzi nimi je aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.