Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2021, 19:05 Aktualizované dňa 02.02.2021 o 19:26

Na predaj respirátorov sa má zaviesť nulová sadzba DPH, rozhodla vláda

Respirátory FFP2 si do konca apríla bude možné kúpiť bez dane z pridanej hodnoty.

Na predaj respirátorov sa má zaviesť nulová sadzba DPH, rozhodla vláda
Zdroj: TASR/AP

Vláda navrhla zaviesť nulovú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na osobné ochranné prostriedky, ktoré slúžia na zabezpečenie vyššej ochrany dýchacích orgánov a ktoré sú filtračnou tvárovou polomaskou kategórie FFP2 a FFP3.

Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva financií, ktorý v utorok večer odobrila vláda a poslala na prerokovanie parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

"Účelom novely zákona je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti účinnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19, keďže uplatňovanie nulovej sadzby DPH na uvedené tovary predpokladá zníženie ceny pre konečného spotrebiteľa," vysvetľuje rezort financií v materiáli. Vláda navrhla, aby toto opatrenie trvalo do 30. apríla tohto roka.

Rezort predpokladá, že zavedenie nulovej sadzby bude mať na rozpočet verejnej správy negatívny vplyv a zo štátnej pokladnice v tomto roku ukrojí viac ako 15 miliónov eur. Nulovú sadzbu DPH na respirátory musia ešte odobriť zákonodarcovia v Národnej rade (NR) SR.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.