Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2021, 16:49

Najvyšší súd porušil práva obvineného sudcu, ktorý je vo väzbe, rozhodol Ústavný súd

Richard Molnár je jeden zo sudcov, ktorých vlani v marci zadržala a obvinila Národná kriminálna agentúra počas akcie Búrka.

Najvyšší súd porušil práva obvineného sudcu, ktorý je vo väzbe, rozhodol Ústavný súd
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Postupom Najvyššieho súdu a jeho uznesením zo 14. júla došlo k porušeniu základného práva na osobnú slobodu sudcu Richarda Molnára, ktorý je vo väzbe od marca minulého roka. Rozhodol o tom Ústavný súd, ktorý príslušné uznesenie Najvyššý súd týkajúce sa pokračovania jeho väzby zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie.

Richard Molnár je jeden zo sudcov, ktorých vlani v marci zadržala a obvinila Národná kriminálna agentúra počas akcie Búrka. Obvinený je z trestného činu prijímania úplatku.

Najvyšší súd vlani v júli zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu a zamietol tak žiadosť Molnára o prepustenie na slobodu. Spolu s tým neprijal ani ponuku dôveryhodnej osoby, ktorou mal byť Molnárov kolega z Krajského súdu v Bratislave - sudca Peter Šamko. Senát tiež odmietol náhradu väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka a peňažnú záruku.

O Molnárovej ústavnej sťažnosti rozhodol 28. januára druhý senát Ústavného súdu zložený z predsedu Petra Molnára a sudcov Jany Laššákovej a Ľuboša Szigetiho. K porušeniu práva sťažovateľa na osobnú slobodu došlo podľa rozhodnutia v súvislosti s právom na zákonného sudcu a právom na urýchlené rozhodnutie o trvaní väzby. Molnárovi senát priznal finančné zadosťučinenie v sume 3000 eur a náhradu trov konania v sume 675 eur, ktoré je povinný zaplatiť Najvyšší súd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.