Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2021, 10:20 Aktualizované dňa 01.02.2021 o 11:08

Krajčí bije na poplach: Lockdown nezaberá, pacienti v nemocniciach pribúdajú

V nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných rekordných 3 653 ľudí, čo je o 97 viac ako včera.

Krajčí bije na poplach: Lockdown nezaberá, pacienti v nemocniciach pribúdajú
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zvolá na utorok o 10.00 zasadnutie Pandemickej komisie, ktorého témou bude veľmi závažná epidemiologická situácia na Slovensku. Krajčí to povedal dnes pred rokovaním vlády s tým, že ju zrejme zhoršuje britská mutácia.

"Súčasný lockdown nezaberá, naozaj nezaberá, pacienti v nemocniciach nám stále pribúdajú. Nie som si istý, koľko to naše nemocnice ďalej takto vydržia," povedal Krajčí.

​Sprísnienie automatu

V nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom hospitalizovaných rekordných 3 653 ľudí, čo je o 97 viac ako včera. Vo vážnom stave je 525 pacientov, 316 z nich potrebuje podporu pľúcnej ventilácie.

Aktuálna situácia podľa ministra naznačuje, že od 8. februára, kedy by sme mali prejsť na COVID automat, budeme v čiernej, najprísnejšej zóne. Tá zavádza opatrenia, ktoré sú prakticky absolútnym lockdownom, pri ktorom by fungovala len kritická infraštruktúra. Odborníci by sa na Pandemickej komisii mali zaoberať práve možným sprísnením automatu.

Možností na sprísnenie opatrení však už veľa nezostáva. Krajčí spomenul zavedenie striktnejšieho zákazu vychádzania. V novom režime by sa výnimky udeľovali cez SMS správy.

Sme medzi najhoršími

"Ľudia si pošlú SMS-ku vzhľadom na nejakú výnimku, ktorú budú požadovať a centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas, ktorý budú potrebovať na ten úkon," priblížil minister s tým, že kontrolovať by to mala polícia. Takúto možnosť by si dohodli s operátormi.

​Slovensko celý rok 2021 patrí medzi krajiny, kde v prepočte na obyvateľov zomiera v súvislosti s covidom najviac ľudí na svete. Za posledných sedem dní evidujeme 20,1 úmrtia na milión obyvateľov denne. To nás globálne radí na druhú priečku za Portugalsko. Predbiehame aj mutáciou sužovanú Veľkú Britániu či USA, ktoré sú všeobecne považované za koronavírusom najviac postihnutú krajinu sveta.

Celkovo od vypuknutia pandémie Slovensko k dnešnému dňu hlási 4 711 patológmi potvrdených úmrtí na pľúcnu formu covidu-19. Ďalších 1 035 pozitívne testovaných ľudí zomrelo s inou príčinou smrti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.