Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2008, 00:00

Harabin prirovnal Špeciálny súd k Hitlerovým súdom

Špeciálny súd v Pezinku nemá svoje opodstatnenie a už sa ukázalo, že cisár je nahý. Vyhlásil to včera v diskusnej relácii STV minister spravodlivosti Štefan Harabin (nominant ĽS-HZDS). "Mussolini a Hitler zriadili špeciálny súd, lebo v Nemecku bolo 16-tisíc sudcov a Hitler vo svojich myšlienkach povedal, že musí zriadiť ŠS, pretože 16 sudcov ľahšie ovplyvní než 16-tisíc," prirovnal minister pezinský súd k ríšskemu z čias fašistického Nemecka. Špeciálny súd vraj v mnohých prípadoch nekoná aj vyše roka, pričom špeciálni sudcovia s mesačnou mzdou 200-tisíc korún by mali pracovať nielen počas víkendov, ale aj na Vianoce, aj na Veľkú noc. Harabin si myslí, že Špeciálny súd nemá taký atribút nezávislosti ako požaduje štrasburský súd a jeho nestrannosť popiera i fakt, že špeciálnych sudcov volili politici. "Ak sa porovnávame s krajinami Európskej únie -- kde ešte majú Špeciálny súd? V krajinách ako Španielsko, ale tam je terorizmus."
Harabinova predchodkyňa, poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) povedala, že pre ňu je stále veľká dôvera verejnosti voči Špeciálnemu súdu dôležitejšia než názor "zaujatého ministra". Pezinský súd nepovažuje za prostriedok manipulácie, ktorý Harabin prirovnal k Hitlerovým praktikám. "Žiaden súd nie je pod takou verejnou kontrolou ako ten Špeciálny. Na každom pojednávaní sú novinári, každé pojednávanie sa verejne rozoberá v médiách, čo je veľmi dôležité, lebo Špeciálny súd si nemôže dovoliť nekonať tak, ako má." Ako dodala, neustále ministrovo porovnávanie štatistík všeobecných súdov, kam sa zaratúvajú aj jednoduché prípady, so štatistikami Špeciálneho súdu, ktorý rieši zložité kauzy, je neadekvátne a účelové.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.