Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2021, 12:31

ĽSNS podala trestné oznámenie na Mikasa v súvislosti s vyhláškami

Ján Mikas podľa strany vydal účelové výnimky z karantény pre členov vlády či poslancov.

ĽSNS podala trestné oznámenie na Mikasa v súvislosti s vyhláškami
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Opozičná ĽSNS podala v piatok trestné oznámenie na hlavného hygienika Jána Mikasa v súvislosti s vyhláškami, ktoré svojím protestom napadol generálny prokurátor Maroš Žilinka. Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámil predseda strany Marian Kotleba.

​Mikas podľa strany vydal účelové výnimky z karantény pre členov vlády či poslancov. Poslanec Rastislav Schlosár skonštatoval, že mohlo dôjsť k zneužitiu právomoci verejného činiteľa.

Podľa Kotlebu nie je možné, aby sa naďalej svojvoľným vydávaním vyhlášok nahrádzali zákony. Hlavný hygienik vydal výnimku, podľa ktorej mohli prísť do parlamentu aj poslanci, ktorí boli pozitívni na ochorenie COVID-19. Kotleba pripomenul, že len pár dní predtým nechceli pustiť do rokovacej sály tých poslancov, ktorí nemali potvrdenie o negatívnom teste. Mikasovo konanie malo podľa ĽSNS za cieľ zabezpečiť výhody v koalícii.

Žilinka vo štvrtok 28. januára informoval, že Úrad verejného zdravotníctva porušil dvomi vyhláškami zákon. Vyhláška hlavného hygienika z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe. Poslanci sa deň na to zišli na schôdzi, aby odobrili zákon, na ktorý potrebovali 90 hlasov.

​Porušenie vidí generálny prokurátor aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie Slovenska. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.

Mikasov úrae reagoval, že sa dôsledne oboznámi s obsahom písomného stanoviska Generálnej prokuratúry a následne sa vyjadrí k protestom Žilinku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.