Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2021, 09:53 Aktualizované dňa 28.01.2021 o 11:42

Zmena v sčítaní ľudí spôsobila rozpor v koalícii, nespokojný je poslanec OĽaNO

Výhrady voči uvádzaniu dvoch národností v sčítaní má poslanec za OĽANO Juraj Gyimesi. Tvrdí, že táto téma sa ešte v koalícii neuzavrela.

Zmena v sčítaní ľudí spôsobila rozpor v koalícii, nespokojný je poslanec OĽaNO
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Koaliční poslanci Národnej rady za SaS a Za ľudí vyzvali na ukončenie pokusov zmeniť uvádzanie národnosti v sčítaní obyvateľov len na jednu možnosť.

Snahy označil poslanec Ondrej Dostál (SaS) za nesprávne i nešťastné vzhľadom na to, že tieto pokusy sa objavili tesne pred začiatkom sčítania. V sčítaní bude možnosť uviesť dve národnosti.

Zhodli sa na tom po dlhých diskusiách zástupcovia národnostných menšín, ktoré na Slovensku žijú, upozornila štátna tajomníčka ministerstva kultúry Zuzana Kumanová.

Dvojitá národnosť 

Podľa Dostála existujú veľmi silné dôvody, prečo sa Štatistický úrad rozhodol pre možnosť, aby bola v sčítacom hárku aj druhá národnosť.

"Máme ľudí s dvojakou národnostnou identitou, ktorí cítia vzťah k dvom alebo viacerým národnostiam. Máme tu zmiešané manželstvá. Zvlášť vypuklý je tento problém v rómskej komunite. Máme tu rôzne formy národnostnej identity, nie je to iba tak, že človek sa cíti byť príslušníkom iba jedného národa od začiatku do konca," vysvetlil na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Kumanová pripomenula, že na Slovensku funguje 13 národnostných menšín, ktoré majú rôznu históriu i rôznu mieru prijatia svojej identity.

"Tieto menšiny sú zastúpené vo výbore pre národnostné menšiny, v ktorom opakovane niekoľko rokov diskutovali o téme sčítania. Konsenzuálne sa zhodli, že táto otázka je niečo, s čím súhlasia," priblížila.

Nekorektné riešenie

Meniť na poslednú chvíľu sčítanie by podľa nej nebolo voči národnostným menšinám korektné.

Podľa Dostála nie je pravdou, že proces bol pripravovaný netransparentne. Pripomenul, že zmeny sa dali navrhnúť skôr, keďže nová vláda je tu už desať mesiacov. ŠÚ SR by nemal podľa neho podľahnúť politickým tlakom.

Výhrady voči uvádzaniu dvoch národností v sčítaní má poslanec za OĽANO Juraj Gyimesi. Tvrdí, že táto téma sa ešte v koalícii neuzavrela.

Chce, aby bola v sčítaní možnosť vyznačiť len jednu národnosť. Takto postavené otázky podľa neho posilňujú asimiláciu príslušníkov národnostných komunít. Tvrdil tiež, že možnosť voľby druhej národnosti sa vložila do sčítacieho hárku nenápadne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.