Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2021, 00:00

Šéf súdu Hrubala pre HN: Ficovi aj Mazákovi odporúčam zdržanlivosť

„Pána predsedu Súdnej rady, ako aj pánov a panie političky vyzývam, aby boli zdržanliví, pokiaľ hodnotia, akým spôsobom rozhodujeme,“ hovorí pre HN predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.

Šéf súdu Hrubala pre HN: Ficovi aj Mazákovi odporúčam zdržanlivosť
Zdroj: TASR

Špecializovaný trestný súd sa aktuálne dostal do väčšej pozornosti politikov, ako býva zvykom. Dôvodom sú rozhodnutia o väzobných veciach. Cítia sa sudcovia pod tlakom?
Súd názory politikov nesmú zaujímať. Každý súd vrátane nášho zaujíma jedine obsah spisového materiálu. Komentáre politikov v rôznych médiách a tlačových správach sú zrejme využitím ich slobody prejavu, ale v žiadnom prípade nesmú mať, a trúfnem si povedať, že ani nemajú, absolútne žiadny vplyv na postupy v našich veciach.

Rozhodnutia hodnotí aj predseda Súdnej rady Ján Mazák, ktorý ich buď spochybňuje, alebo chváli.
Ak politici, a pán Mazák už nie je aktívnym sudcom, hodnotia naše rozhodnutia, majú na to plné právo, ale ohradzujeme sa proti takým typom hodnotenia, ktoré dehonestujú našu prácu. Pokiaľ ide o tento typ komentárov, či už kladných alebo záporných, v prvom rade zdôrazňujem, že nijakým spôsobom neovplyvňujú našu prácu, nerozhodujeme podľa toho, aké sú komentáre. V druhom, a tiež podstatnom rade, je úplne jedno, čo si politici o našej činnosti myslia.

Politici však vedia svojimi názormi do značnej miery ovplyvniť názor verejnosti, ktorá slovenskej justícii už aj tak málo dôveruje.
Áno, aj preto by som pánovi Ficovi aj pánovi Mazákovi odporučil zdržanlivosť v hodnotení súdnych rozhodnutí. Myslím si, že ak verejnosť má dôverovať v súdny systém, je veľmi dôležité, aby chápala, že sú to súdy a sudcovia, ktorí s konečnou platnosťou o týchto veciach rozhodnú a môžu si o tom politici myslieť, čo uznajú za vhodné. Na nás to nesmie mať žiadny vplyv.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.