Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2021, 13:20

SaS: Konečne sa podarilo dostať obrannú a bezpečnostnú stratégiu do parlamentu

Martin Klus verí, že dokumenty v pléne získajú širokú podporu aj zo strany opozície.

SaS: Konečne sa podarilo dostať obrannú a bezpečnostnú stratégiu do parlamentu
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Konečne sa podarilo dostať obrannú a bezpečnostnú stratégiu do Národnej rady (NR) SR. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS) na stredajšej tlačovej konferencii. Spolu s podpredsedom parlamentu Milanom Laurenčíkom (SaS) skonštatovali, že stratégie otvorene pomenúvajú možné hrozby a jasne definujú, že Slovensko patrí do Európskej únie a do NATO.

​"Veľmi aktívne sme sa zapojili do diskusií o hodnotovom zameraní Slovenska, aké sú naše princípy, kde jednoznačne rátame slobodu, demokraciu a právny štát," zdôraznil v tejto súvislosti Klus. Medzi najzásadnejšie zmeny v porovnaní s predchádzajúcimi stratégiami označil napríklad zadefinovanie EÚ a NATO za "bezalternatívne". Stratégie podľa jeho slov definujú aj národné hrozby, za jednu z nich považuje tiež korupciu.

Klus verí, že dokumenty v pléne získajú širokú podporu aj zo strany opozície. "Nevnímame tam nejaký extra zásadný rozdiel oproti tomu, čo bolo v roku 2017. Akurát, že môžem povedať, že tieto dokumenty sú trošku modernejšie, precíznejšie a možno jasnejšie pomenúvajú niektoré výzvy, spojencov a hrozby," uviedol s tým, že chcú, aby boli stratégie zrozumiteľné aj občanom.

"Bezpečnostná aj obranná stratégia sú dokumenty, ktoré sú pre Slovensko veľmi dôležité a ktoré pomenúvajú bezpečnostné a obranné výzvy, ktorým čelíme alebo v budúcnosti môžeme čeliť," poznamenal Laurenčík. Podčiarkol, že jasne stanovujú, kam Slovensko patrí v rámci medzinárodného priestoru, a otvorene pomenúvajú hrozby aj zo strany Ruska a Číny.

Predchádzajúci vládny kabinet schválil Obrannú stratégiu SR a Bezpečnostnú stratégiu SR jednohlasne v októbri 2017. Do Národnej rady SR dokumenty neboli predložené, preto ich Slovensko definitívne neodobrilo. Posledné parlamentom schválené stratégie sú z roku 2005.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.