Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2021, 10:12 Aktualizované dňa 24.01.2021 o 11:40

Matovič: Revúca bola včera číslo jedna. Nikto netušil, že môže byť problémom

Na Slovensku tento víkend prebieha celoplošný skríning. Testovanie v sobotu odhalilo takmer 10-tisíc nakazených.

Matovič: Revúca bola včera číslo jedna. Nikto netušil, že môže byť problémom
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Počas soboty bolo v rámci celoplošného skríningu vykonaných 1 303 949 antigénnych testov, oznámil to premiér Igor Matovič (OĽaNO). 

Pozitívnych bolo 9 979 z nich, čo predstavuje pozitivitu 0,77 percenta. 

"Som veľmi rád, že sa ľudia zúčastnili," povedal premiér a poďakoval všetkým, ktorí pridali ruku k dielu.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) bolo testovanie v réžii ministerstva vnútra veľmi dobre zorganizované, čo dokazovali aj minimálne čakacie doby. 

Nižšia účasť 

Cieľom testovania bolo podľa Krajčího odhalenie možných ohnísk. "Viem, že sa našli niektoré ohniská aj v uzavretých komunitách, uvidíme, ktoré regióny sú na tom horšie a na základe toho budeme pokračovať v boji proti pandémii."

Novembrového plošného testovania sa počas dvoch víkendových dní zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Matovič si nižšiu účasť v aktuálnom skríningu vysvetľuje tým, že počas minuloročného kola testovania bola podporovaná účasť aj maloletých a seniorov, kým v tomto kole bolo testovanie zamerané najmä na zamestnancov. 

"Dnes sme odberové miesta vytvorili de facto na to, aby sa tam otestovali zamestnanci. Akékoľvek číslo nad 1,5 milióna ľudí znamená, že sa chodia otestovať aj ľudia navyše," vysvetlil premiér. Povedal, že testovanie bolo tentokrát zamerané na približne 1,5 milióna ľudí, ktorí denne chodia do práce.

Samosprávy môžu aj zarobiť 

Premiér reagoval aj na nevôľu niektorých starostov testovať. "Sú rôzne postoje starostov a primátorov, väčšinou pozitívne, ale niektorí spochybňujú význam testovania a je možné, že jeho hlas obyvatelia vypočujú a prídu v menšom počte," povedal Matovič.

To sa môže odzrkadliť aj v príspevku štátu na testovanie, keďže samospráve za každý vykonaný test uhradených päť eur. "Nakoniec môže samospráva aj zarobiť," dodal premiér.

Sobotňajšie testovanie označilo, čo sa pozitivity týka, za najkritickejšiu oblasť okres Revúca. "Nikto netušil, že môže byť problémom, ale za včerajšok je číslo jedna," dodal.

Premiér však nechcel robiť predčasné závery a celkový obraz o situácii na Slovensku si tak bude možné vytvoriť až po úspešnom ukončení dnešného kola testovania. 

V sobotu bolo otvorených celkovo 3791 odberných miest, kde testovalo viac ako 20-tisíc členov odberových tímov.

Do testovania tiež bolo zapojených 2472 členov ozbrojených síl a viac ako 1500 členov policajných zložiek.

Organizácie testovania sa zúčastnilo tiež 391 prednostov či pracovníkov okresných úradov a vyše 100 zamestnancov krízových zložiek ministerstva vnútra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.