Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2021, 19:40

Čaputová reagovala na Fica: Pri posudzovaní zákonov nehľadím na autora, plne využívam právo veta

Smer žiada hlavu štátu, aby venovala väčšiu pozornosť podpisovaniu zákonov z dielne poslancov vládnej koalície.

Čaputová reagovala na Fica: Pri posudzovaní zákonov nehľadím na autora, plne využívam právo veta
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka Zuzana Čaputová pri posudzovaní zákonov nehľadí na to, kto je ich autorom a za ktorej vlády boli schválené.

Plne využíva svoje právo veta v prípadoch, keď je zákon v rozpore s ústavou alebo obsahuje zjavné chyby. Uviedol to hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Reagoval tak na výzvu strany Smer-SD, ktorý žiada hlavu štátu, aby venovala väčšiu pozornosť podpisovaniu zákonov z dielne poslancov vládnej koalície.

"Len počas tejto pandémie vrátila prezidentka parlamentu päť zákonov," pripomenul Strižinec. Zároveň však poznamenal, že hlava štátu rešpektuje, že Slovenská republika je parlamentnou demokraciou a jej úlohou nie je svojvoľne vstupovať do legislatívneho procesu.

Proti porušovaniu legislatívneho procesu prezidentka opakovane vystúpila. Podľa Strižinca sa stotožňuje aj s výhradami poslancov, ktorí kriticky vystúpili proti spôsobu prerokovania poslednej covidovej novely zákonov.

"Aj keď išlo o novelu, kde bolo skrátené legislatívne konanie odôvodnené, neznamená to, že poslanci majú dostať návrh zákona až na samotnej schôdzi parlamentu a bez dostatku času na jeho dôkladné preštudovanie. Je to však pretrvávajúci problém politickej kultúry a nie ústavný dôvod na vetovanie zákona prezidentkou," upozornil.

Predseda Smeru-SD Robert Fico vo štvrtok skonštatoval, že parlament prijíma zákony, ktoré hrubo porušujú ľudské práva a zabezpečujú netransparentnosť pri nakladaní s verejnými zdrojmi.

Strana má tiež výhrady k tomu, ako minulý týždeň Národná rada schvaľovala osem novelizácií zákonov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.