Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2021, 14:25 Aktualizované dňa 19.01.2021 o 15:03

Fico: Čo včera urobil Pellegrini, je hrubý amaterizmus. Fiasko na plnej čiare

Smer je za zorganizovanie referenda o predčasných voľbách, návrh Petra Pellegriniho však skritizoval.

Fico: Čo včera urobil Pellegrini, je hrubý amaterizmus. Fiasko na plnej čiare
Zdroj: Reprofoto/ HNtelevízia

Šéf Smeru Robert Fico ostro skritizoval svojho bývalého straníckeho kolegu Petra Pellegriniho za spôsob, akým chce zbierať podpisy na referendum o predčasných voľbách.

"To, čo včera urobil Peter Pellegrini, je hrubý amaterizmus, hrubá chyba, zlý pokus. Tento pokus bol veľmi zlý, nepripravený. To sa tak nerobí, do psej matere. Čo dokázal? Je to fiasko na plnej čiare, na čo to bolo dobré?" kritizoval Fico.

Celospoločenské referendum

Podľa neho je potrebné zbierať podpisy na referendum o predčasných voľbách, je však potrebné to robiť inak. "Smer je za čo najrýchlejší zber podpisov, ale musí byť zaštítený nadstranícky, nepoliticky a politické strany ho budú len podporovať, poskytnú financie na kampaň," dodal.

Podľa neho je referendum vážna vec a musí mať podporu celej spoločnosti. "Je množstvo organizácií, ktoré sú na túto vládu nahnevané a chcú ísť do toho," tvrdí s tým, že na jeho čele nemôžu stáť politici a strany, ktoré to môžu len podporovať.

Parlamentné možnosti

Referendum vyvolané občanmi po zbere podpisov je podľa Fica posledná možnosť. Dovtedy treba využiť parlamentné prostriedky. 

Smer podporí ústavný návrh zákona na skrátenie volebného obdobia. Rovnako chcú zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. "Predkladáme návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, kde bude jediným bodom schválenie uznesenia na vyvolanie referenda," povedal Fico s tým, že v takom prípade by bola prezidentka povinná referendum zvolať. 

​Šéf Smeru neočakáva, že by tieto pokusy boli úspešné, treba ich však podľa neho využiť. "Pred zbieraním podpisov musíme maximálne využiť parlamentné kroky a využiť priestor v parlamente na diskusiu," povedal.

To, že vládu je potrebné vymeniť, je podľa Fica jasná vec. "Na čele štátu máme vagabundov, neschopných ľudí, neprofesionálov, amatérov, ktorí kradnú ako straky." Podľa Fica sme stratili pri súčasnej vláde stratili parameter štátnosti. 

Kritika vlády

"Urobíme všetko pre to, aby vláda Igora Matoviča padla," dodal Fico. 

Fico na brífingu opätovne kritizoval premiéra Igora Matoviča a ministra hospodárstva Richarda Sulíka za nákup antigénových testov. "Páni Sulík a Matovič ich nakúpili za desiatky miliónov kvôli kšeftu a tak ich treba minúť." 

Upozornil na trnavskú firmu, ktorá je podľa Fica napojená na Sulíka aj Matoviča, ktorá "získala od apríla zákazky za 70 miliónov eur."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.