Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2021, 21:08

Lekára nemôžeme stavať do pozície sudcu, ktorý rozhoduje o živote a smrti, tvrdí advokát

Lekári v súčasnosti musia robiť rozhodnutia, ktoré so sebou prinášajú eticko-morálne dilemy.

Lekára nemôžeme stavať do pozície sudcu, ktorý rozhoduje o živote a smrti, tvrdí advokát
Zdroj: Reuters

Slovenskí lekári sa počas pandémie nového koronavírusu môžu dostať pri záchrane ľudského života do eticko-morálnej dilemy, v ktorej sa predtým neocitli.

Ako upozornil advokát Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h Partners, ministerstvo zdravotníctva by malo mať k dispozícii vypracované pravidlá, ako sa lekári majú v danej chvíli zachovať.

Poukázal na to, že lekári v súčasnosti musia robiť rozhodnutia, ktoré pre pacientov znamenajú život alebo smrť.

Podľa advokáta nie je možné napríklad odpojiť pacienta od umelej pľúcnej ventilácie a poskytnúť ju inému, ktorý má podľa lekára väčšiu šancu na prežitie.

"Je to nepochybne veľmi ťažká situácia. Nemôžeme lekára stavať do pozície sudcu, ktorý rozhoduje o živote a smrti. Pokiaľ absentujú pravidlá, ako má lekár v takejto situácii postupovať, tak ho de facto nechávame napospas jeho neistote a obave, aby nerozhodol on sám nesprávne, a to je voči lekárovi neférové," zdôraznil.

Rozhodovanie by malo byť podľa Humeníka budované na právno-etických východiskách, ktoré sú formulované vyššou autoritou.

"Pomôcť lekárom by v tomto prípade mala centrálna Etická komisia MZ SR tým, že pripraví zrozumiteľné odporúčania, ako majú lekári v čase nedostatku zdrojov konať," dodal.

"MZ SR v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou anestéziológie a intenzívnej medicíny pripravuje odborné stanovisko pri indikácii intenzívnej starostlivosti v prípade krízy a obmedzených kapacít v zdravotníckych zariadeniach. Toto stanovisko je určené pre poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti bez rozdielu," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová s dôvetkom, že dokument je vypracovaný, ministerstvo požiadalo o stanovisko predsedu Etickej komisie MZ SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.