Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2021, 15:19 Aktualizované dňa 15.01.2021 o 16:17

Matovič ukázal ministrom prepočet na záchranu životov. Diskusia bola potom rozumnejšia, tvrdí

​V najhoršom okrese by nás stál podľa premiéra jeden život 15-tisíc eur a v najlepšom okrese 150-tisíc eur.

Matovič ukázal ministrom prepočet na záchranu životov. Diskusia bola potom rozumnejšia, tvrdí
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Premiér Igor Matovič po rokovaní vlády povedal, že ministrom predostrel iný model toho, ako sa pozerať na zamorenosť okresov. 

"Navrhol som, aby sme sa nepozerali na okresy cez pozitivitu, pozerajme sa, koľko životov ľudí môžeme zachrániť intervenciou v jednotlivom okrese," povedal premiér s tým, že si chcel prepočítať, koľko by nás stála záchrana v najlepšom a najhoršom okrese. "Potom som dal kolegom otázku: tak povedzte, čo je hodný jeden život?" dodal premiér.

​V najhoršom okrese by nás stál podľa premiéra jeden život 15-tisíc eur a v najlepšom okrese 150-tisíc eur. "Potom sa tá diskusia začala zaoberať rozumnejším smerom," povedal.

"Keď ľuďom, ktorí počúvajú na čísla prepočítate incidenciu na cenu za záchranu života, tak vtedy tomu človeku skalibrujete kompas," dodal na brífingu premiér. "Tu ide o životy o zdravie," apeloval.

Matovič povedal, že chcel, aby vláda pokračovala ešte dnes, ale ustúpil a rokovanie bude pokračovať zajtra. "Niektorí musia tieto dáta asi stráviť," povedal.

Pri otázke na celoplošné testovanie povedal, že samosprávy sa majú naďalej pripravovať na to, že testovanie budúci víkend prebehne. 

Ozbrojené sily, do každého miesta poskytnú jedného vojaka. Štát rovnako pomôže aj s dodávkami testov, tvrdí premiér.

"Ja som optimista a všetci ľudia, ktorí si uvedomujú, že sme vo vážnej situácii, tak si myslím, že môžu byť optimisti. Finálne sa rozhodne zajtra poobede," odpovedal premiér Igor Matovič na otázky novinárov k plošnému testovaniu. Neskôr dodal, že jeho stanovisko je nemenné.

Vláda sa mala zaoberať návrhom plošného testovania na Slovensku, o ktorom informoval už v pondelok premiér. Proti jeho návrhu sa však postavila otvorene SaS, ktorá podporuje testovanie v najpostihnutejších okresoch a pravidelné testovanie vo firmách.

Rovnako i strana Za ľudí sa prihovára za podporu pravidelného testovania vo firmách, zdôrazňuje aj nevyhnutnosť kapacitne rozšíriť možnosti mobilných odberových miest.

Proti plošnému celoslovenskému testovaniu sú tiež odborníci, ktorí v súčasných poveternostných podmienkach a aj v súvislosti s prítomnosťou agresívnejšej britskej mutácie vírusu vidia v celoplošnom testovaní viac rizík ako benefitov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.