Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2021, 17:29

Matovičov plán narazil. Plošné testovanie odmieta polovica koalície

Veronika Remišová tvrdí, že testovanie treba používať tam, kde to má zmysel.

Matovičov plán narazil. Plošné testovanie odmieta polovica koalície
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Testovanie nie je ani všeliek, je to len jeden z nástrojov, ako pandémiu lepšie zvládať. Uviedla k plošnému testovaniu predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová.

Tvrdí, že testovanie treba používať tam, kde to má zmysel. Podľa nej to je v najviac postihnutých okresoch a nie plošne na celom Slovensku, ako to preferuje premiér Igor Matovič.

"V súčasnej situácii strana Za ľudí vidí riešenie v tom, aby sa vytvoril čo najväčší počet odberných miest a firmám sa pomohla vytvoriť infraštruktúra na pravidelné testovanie," uviedla. 

Štát by im mal podľa nej poskytnúť  testy a príspevok na testovanie. "V žiadnom prípade nesmie dôjsť k zatvoreniu firiem, spôsobilo by to obrovské spoločenské a ekonomické škody," dodala.

Remišová  zároveň tvrdí, že je v súčasnej situácii zbytočné nútiť k testovaniu deti, kým nebude jasné, kedy sa môžu vrátiť do školy. 

Premiér Igor Matovič v stredu po rokovaní vlády hovoril, že preferuje plošné testovanie na celom Slovensku. Podľa neho by sa malo začať už budúci týždeň.

S tým však okrem Za ľudí nesúhlasí ani SaS. Minister hospodárstva Richard Sulík nepodporí celoplošné testovanie Slovenska v takej forme, ako bolo v novembri minulého roka.

Chce však na vládu predložiť plán testovania vo firmách, ktorý by mal byť založený na dobrovoľnosti. Firmy by mali dostať testy aj kompenzáciu nákladov.

Celoplošné testovanie a konkrétne pravidlá toho, ako by malo prebehnúť, mali ministri riešiť na dnešnom rokovaní vlády.  To sa však na poslednú chvíľu zrušilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.