Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2021, 15:59

Ako reagoval Sulík na nápad plošného testovania? Úrad vlády zverejnil nahrávku z rokovania

Nahrávka má šesť minút a ministri sa v nej rozprávajú o pláne plošného testovania.

Úrad vlády zverejnil nahrávku z pondelkového rokovania vlády. Na tom ministri prerokovali nápad plošného testovania, ktorý následne premiér Igor Matovič prezentoval verejnosti.

​Argumentoval aj tým, že nikto z členov vlády nebol proti. Následne sa minister hospodárstva Richard Sulík ohradil, že on je proti plošnému testovaniu. 

V šesťminútovej nahrávke najprv na základe otázky ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej premiér vysvetlil, že si najprv odhlasovali, že najprv sa otestuje celá krajina a následne sa bude testovať všade tam, kde neklesne incidencia pod 0,05 percenta. Tak to prezentoval aj na tlačovej konferencii. 

"Tento víkend spustiť plošné okresné testovania za podmienok ako v Nitre, zjednodušene povinné a teda, že nemáš certifikát, nejdeš do prírody, nejdeš do práce. Spustiť ho v najzasiahnutejších okresoch, ktoré prejavia ochotu a schopnosť si to zorganizovať ako v Nitre," dodal premiér. 

Na to reagoval Sulík: "S týmto, čo si povedal, súhlasíme." Premiér v ďalšom vstupe povedal, že by malo ísť o predvoj v najzasiahnutejších okresoch a následne podľa situácie by malo ísť o testovanie pre celé Slovensko.

Pripomenul, že svoj plán pomenoval už niekoľkokrát a opakuje sa. Ministerka Kolíková pochválila takýto postup s tým, že sa to rozdelí. 

"Beriem, že je všeobecný súhlas s týmto plánom. Držme si palce, aby nám vyšiel," povedal premiér a navrhol obednú pauzu. Do toho sa ešte o slovo prihlásil Richard Sulík, Matovič však udelil slovo ministrovi práce Milanovi Krajniakovi. 

V priebehu zverejnenej nahrávky sa už Sulík k slovu nedostal. Premiér si na nej vysvetlil s ministrom práce, že toto celoplošné testovanie nemá zabezpečovať ministerstvo obrany, ale prioritne samosprávy.

Ešte pred zverejnením nahrávky vystúpil Sulík pred médiá, aby sa ospravedlnil. Podľa neho došlo k nedorozumeniu. 

"Budete tam počuť to, že Igor Matovič sa pýta do pléna, kto súhlasí s masívnym celoplošným testovaním, vzápätí hovorí, že chce tento víkend začať s testovaním v najviac zasiahnutých okresoch, a do toho som mu povedal, že súhlasíme," vysvetľuje Sulík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.