Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2021, 10:53 Aktualizované dňa 13.01.2021 o 11:04

Novú mutáciu koronavírusu potvrdili v ďalších dvoch mestách, oznámil Krajčí

Podľa ministra zdravotníctva dobrovoľné plošné testovanie nemá zmysel a neprinieslo žiadny efekt. 

Novú mutáciu koronavírusu potvrdili v ďalších dvoch mestách, oznámil Krajčí
Zdroj: TASR

Britský variant koronavírusu potvrdili aj v Banskej Bystrici a Trenčíne. Pred rokovaním vlády to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

"Bojujeme s ťažkým nepriateľom," hovorí. Dodal, že nový variant je rozšírený vo vysokom percente a aj z toho dôvodu má plošné testovanie zmysel

Minister zdravotníctva si myslí, že nemá význam testovať len v niektorých regiónoch vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu.

"Slovensko je jedno veľké ohnisko"

„Ak by sa to malo konať regionálne, muselo by ísť o veľké regióny, ktoré by potom museli byť uzavreté. Ak nechceme mať kontroly na hraniciach regiónov, potom celoplošná intervencia má väčší význam,“ povedal Krajčí.

„Ak sa štát a samosprávy dokážu dohodnúť na organizácii plošného testovania, inú cestu, ako bojovať s vysoko infekčným vírusom, nevidím,“ dodal. Na názor, že je potrebné testovať v ohniskách, odpovedá, že Slovensko je už jedno veľké ohnisko.

V prípade zabezpečenia dostatočného počtu zdravotníckeho personálu sa Krajčí stotožňuje s tým, že nasadení by mali byť najmä zdravotníci z ambulancií, ktorí nie sú nasadení v prvej línii v nemocniciach.

„Myslím si, že ich máme dosť,“ povedal minister.

Zaočkovali sme 32-tisíc ľudí

Vyjadril sa aj k očkovaciemu plánu. Myslí si, že vzhľadom na počet vakcín ide očkovanie dobrým tempom.

„Doteraz sme zaočkovali 32-tisíc ľudí, za utorok (12. 1.) určite pribudlo niekoľko tisíc ďalších,“ dodal.

Potvrdil, že Slovensko má mať v januári k dispozícii 208-tisíc vakcín. „Ak by sme ich mali k dispozícii viac, máme varianty, ako zrýchliť očkovanie,“ dodal Krajčí.

V druhej polovici januára by sa mali podľa jeho slov začať očkovať pracovníci zariadení sociálnych služieb prostredníctvom mobilných výjazdových jednotiek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.