Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2021, 14:45 Aktualizované dňa 12.01.2021 o 16:26

Kočner a Rusko sú právoplatne odsúdení na 19 rokov väzenia, rozhodol Najvyšší súd

Najvyšší súd potrvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu, ktorý tak nadobudol právoplatnosť.

Marian Kočner a Pavol Rusko su vinní z falšovania televíznych zmeniek. Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý potrvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu. Ten tak nadobudol právoplatnosť. Senát 4T zamietol odvolania obžalovaných, ako aj prokurátora a poškodeného.

Kočner s Ruskom sú tak právoplatne odsúdení na 19 rokov odňatia slobody nepodmienečne, Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur.

"Senát dospel k záveru, že bolo jednoznačne a bez pochybností preukázané, že skutky sa stali, a že ich spáchali práve obžalovaní. Proti tomuto rozhodnutiu Najvyššieho súdu žiadny ďalší riadny opravný prostriedok nie je prípustný," informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

"Spravodlivosť dnes vyhrala. Ale je to len začiatok," uviedol po vynesení rozsudku obhajca poškodenej TV Markíza Daniel Lipšic na sociálnej sieti.

"Ide o najväčšiu ekonomickú kauzu v dejinách slovenskej justície a kriminalistiky," povedal po rozhodnutí dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta. Tresty považuje za exemplárne, ale zároveň za spravodlivé. "Ukázali sme, že orgány činné v trestnom konaní, polícia a prokuratúra sú schopné nielen odhaliť, obviniť, ale aj obžalovať akúkoľvek kauzu a slovenské súdy sú schopné vyniesť rýchle, zákonné a spravodlivé rozhodnutie," dodal.

Obhajca odsúdených Marek Para nechcel komentovať rozhodnutie Najvyššieho súdu. Urobí tak až po vyhotovení písomného znenia. "Podáme mimoriadny opravný prostriedok, dovolanie," doplnil s tým, že proces považuje za nespravodlivý.

Kočner vytiahol miliónové zmenky

​Prípad známy ako kauza zmenky sa začal v roku 2016, keď Kočner zrazu vytiahol zmenky na desiatky miliónov eur a žiadal ich vyplatenie od televízie Markíza.

​V mene televízie ich mal vystaviť ešte Pavol Rusko v roku 2000, keď spoločnosť prechádzala finančnými problémami. Keďže Rusko ich nebol schopný preplatiť, finančné bremeno prešlo na Markízu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 36% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.