Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2021, 13:27

Najvyšší súd zamietol sťažnosť Ruska voči vzatiu do väzby

V kauze zmenky bude Najvyšší súd rozhodovať v utorok (12. 1.) a stredu (13. 1.).

Najvyšší súd zamietol sťažnosť Ruska voči vzatiu do väzby
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Najvyšší súd zamietol v pondelok na neverejnom zasadnutí sťažnosť obžalovaného bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska voči uzneseniu predsedníčky iného senátu, ktorý ho zobral 16. decembra minulého roka do väzby.

"Senát 3T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obžalovaného Pavla R., podanú proti uzneseniu predsedníčky senátu Najvyššieho súdu, ktorým bol obžalovaný vzatý do väzby. Senát 3T považuje rozhodnutie predsedníčky senátu za zákonné a správne," dodala.

Predsedníčka senátu 4T Najvyššieho súdu 16. decembra 2020 po vykonaní výsluchu zatknutého obžalovaného Pavla Ruska dospela k záveru, že u obžalovaného sú dôvody útekovej väzby dané a rozhodla o jeho vzatí do väzby.

Väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradila. Obžalovaný Pavol Rusko bol zatknutý na základe príkazu na zatknutie, ktorý vydala predsedníčka senátu 4T Najvyššieho súdu. Väzobné stíhanie navrhoval dozorový prokurátor Ján Šanta.

Tretí pokus

Najvyšší súd bude v utorok (12.1.) na tretí pokus pojednávať o odvolaniach v kauze televíznych zmeniek, kde Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku minulý rok neprávoplatne odsúdil podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza na 19-ročné tresty odňatia slobody.

Najvyšší súd určil termín verejného zasadnutia na utorok (12. 1.) a stredu (13. 1.). Na zasadnutí, ktoré je naplánované v súlade s protiepidemickými opatreniami a s obmedzeným vstupom verejnosti, sa bude rozhodovať o odvolaní sa oboch procesných strán – teda obžalovaných aj dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Šantu.

Rusko hovoril o útoku

Pôvodne senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková vytýčil zasadnutie vo veci na 15. a 16. decembra 2020.

Na prvý deň zasadnutia sa však nedostavil Pavol Rusko, ktorý bol práceneschopný po údajnom útoku na jeho osobu deň predtým.

Následne ho z dôvodu možného úteku zobral senát Najvyšší súd do väzby. O odvolaniach voči verdiktu ŠTS sa malo rozhodovať už v novembri, ale pre pandemickú situáciu Najvyšší súd zasadnutie zrušil.

Senát ŠTS predsedu Emila Klemaniča odsúdil dvojicu 27. februára 2020 na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian K. dostal aj peňažný trest 10-itísc eur.

Obaja požiadali po záverečnom slove o konanie v neprítomnosti, rozsudok si tak osobne nevypočuli. Klemanič v odôvodnení rozsudku uviedol, že prepis komunikácie Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema a výpoveď bývalého príslušníka SIS Petra Tótha výrazne posilnili obžalobu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.