Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2021, 14:55 Aktualizované dňa 08.01.2021 o 16:24

Situáciu na Slovensku zhoršuje nová mutácia z Británie. Odhalili ju aj v Nitre, hovorí Krajčí

Vedec Pavol Čekan na brífingu oznámil, že vyvinuli prvú verziu PCR testu, ktorý dokáže identifikovať nový kmeň vírusu.

Situáciu na Slovensku zhoršuje nová mutácia z Británie. Odhalili ju aj v Nitre, hovorí Krajčí
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Britský variant nového koronavírusu, ktorý je oveľa infekčnejší, odhalili už aj na vzorkách v Nitre. V piatok to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Situácia v súvislosti s novým koronavírusom je podľa jeho vyjadrenia "vážne alarmujúca". "Podľa všetkého situáciu na Slovensku zhoršuje aj nový variant vírusu z Veľkej Británie. Bojovať s takým silným vírusom je extrémne náročné," dodal.

Zdroj: MZ SR

Vyvinuli test na nový kmeň

Vedec Pavol Čekan z firmy Multiplex DX zároveň oznámil, že vyvinuli prvú verziu PCR testu, ktorý nový kmeň dokáže identifikovať.

Na teste budú ďalej pracovať, už v pondelok by mohla byť dostupná ďalšia, vylepšená verzia.

Nový variant vírusu podľa Krajčího zhoršuje situáciu na Slovensku. Reprodukčné číslo má zvyšovať až o 0,4. Jeho výskyt je pravdepodobne aj jedným z dôvodov vážnej situácie v Nitre.

Situácia sa zhoršuje

V porovnaní so susedmi podľa Krajčího situácia u nás a v Česku eskaluje. "U nás sa zdá byť situácia vážne alarmujúca. Rovnako to musíme povedať aj o Českej republike," hovorí. 

Zdroj: MZ SR

​Sedemdňová incidencia je najhoršia v regiónoch Nitry, Trenčína a Banskej Bystrice.

"Situácia v nemocniciach sa zo dňa na deň zhoršuje. Lôžka pre ventilovaných pacientov už máme červené. Z reprofilizovaných je voľných už len 53," hovorí minister.

Najvážnejšia je situácia v Nitre a rapídne pribúdajú pacienti v Košiciach. "Teraz som zachytil, že situácia by mohla byť vážna aj v Banskej Bystrici," dodáva Krajčí.

Zdroj: MZ SR

Situácia môže podľa neho eskalovať vo všetkých okresoch. Záležať bude na tom, ako sa ľudia správali na Silvestra. "Vianoce sa nám už ukazujú na počte hospitalizovaných," hovorí.

Denne na Slovensku podľahne koronavírusu asi 100 ľudí. Počet hospitalizovaných stúpol na hodnotu 3-tisíc ľudí.

Mobilita sa neznížila 

Podľa šéfa rezortu zdravotníctva sa mobilita na Slovensku v posledných dňoch veľmi neznížila.

Zdroj: MZ SR

Podľa jeho slov nie je ani na úrovni zo začiatku novembra. Okrem vyššej miery hospitalizácie stúpajú aj počty osôb na umelej pľúcnej ventilácii. Tých je síce podľa Krajčího dosť, ale najväčším problémom môže byť práve chýbajúci personál.

Situácia v nemocniciach sa však podľa jeho slov môže ešte zhoršiť. Pripustil, že sa možno viacero nemocníc bude musieť pretransformovať výlučne na covidové nemocnice.

Prídu ďalšie dávky vakcíny

Pozitívum však vidí v tom, že z karantény sa do nemocníc postupne vracajú zdravotnícki pracovníci.

Avizoval, že počas budúceho týždňa príde na Slovensko 5000 dávok vakcíny proti novému koronavírusu od spoločnosti Moderna.

Vakcíny by podľa neho mali prichádzať na Slovensko približne na týždennej báze. Do piatka sa podľa neho zaočkovalo viac ako 19-tisíc ľudí. Očkovacie látky boli rozdistribuované do 55 očkovacích miest.

Krajčí povedal, že v rámci vakcinácie môžu pomôcť aj mobilné výjazdové služby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.