Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2021, 09:32 Aktualizované dňa 08.01.2021 o 09:52

Košickú zoo zatvorili pre vtáčiu chrípku, nákazu potvrdili u kačíc pižmových

Potvrdili prítomnosť vírusu v dvoch vzorkách kačice pižmovej.

Kačica pižmová
Zdroj: wikipedia.org

V Zoologickej záhrade Košice potvrdili výskyt vtáčej chrípky. Národné referenčné laboratórium vo Zvolene vo štvrtok potvrdilo prítomnosť vírusu v dvoch vzorkách kačice pižmovej (Carina moschata). Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa. Zoo je od piatka pre verejnosť zatvorená.

"Pravdepodobný zdroj nákazy je voľne žijúce vtáctvo a kontakt s vtákmi chovanými v zoo," uviedli veterinári. K úhynu dvoch kačíc došlo od 5. januára, ďalšia kačica vykazovala klinické príznaky ochorenia.

Ku koncu minulého roka sa v zoo nachádzalo celkovo 109 druhov vtáctva s celkovým počtom 479 kusov.

Opatrenia vydané Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou (RVPS) Košice – mesto s cieľom zabrániť šíreniu nákazy zahŕňajú okrem iného uzatvorenie areálu zoo, okamžité usmrtenie všetkých vtákov s klinickými príznakmi ochorenia či zabezpečenie biologickej bezpečnosti chovov vtákov.

Nariadené opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy sa týkajú ochranného pásma minimálne tri kilometre okolo ohniska.

Zoo oznámila, že pre verejnosť ostáva zatvorená až do odvolania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.