Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 16:16 Aktualizované dňa 07.01.2021 o 16:52

Najvyšší súd pustil Haščáka na slobodu

Po zrušení rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu bude bývalý šéf Penty naďalej stíhaný na slobode.

Najvyšší súd pustil Haščáka na slobodu
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Bývalý šéf Penty, obvinený Jaroslav Haščák ide na slobodu. Najvyšší súd dnes zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu o jeho väzobnom stíhaní.

"Senát 4T Najvyššieho súdu na dnešnom neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná," informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Advokátska kancelária Škubla & Partneri zastupujúca Haščáka víta, že sa Najvyšší súd stotožnil s ich sťažnosťou. "Od začiatku sme namietali, že väzobné stíhanie pána Haščáka je nezákonné a neopodstatnené. Viac to v tejto chvíli komentovať nebudeme, keďže nepoznáme odôvodnenie rozhodnutia Najvyššieho súdu," vyjadril sa obhajca finančníka Martin Škubla.

Podľa rozvrhu práce Najvyššieho súdu senát 4T tvoria sudcovia Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková. Sťažnosť obvinených napadla do senátu 17. decembra.

Následne Haščákovi obhajcovia podali námietku zaujatosti voči členovi senátu. Väzobné stíhanie svojho klienta považovali naďalej za nezákonné a nedôvodné a zo strany orgánov činných v trestnom konaní aj za účelové. Advokáti poukazovali tiež na to, že tieto orgány neurobili žiadne vyšetrovacie úkony.

Haščáka začiatkom decembra zadržala polícia a vyšetrovateľ ho obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

O pár dní rozhodol Špecializovaný trestný súd o tom, že vzhľadom na obavu z ovplyvňovania svedkov bude jeden z najbohatších Slovákov stíhaný väzobne. Haščák sa voči tomuto rozhodnutiu odvolal na Najvyšší súd.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.