Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 16:09

Lockdown na Slovensku naplno neúčinkuje na viac ako dva milióny ľudí. Je to absurdné, tvrdí autor analýzy

Inštitút stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica navrhuje, aby vláda zorganizovala pravidelné testovanie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

Lockdown na Slovensku naplno neúčinkuje na viac ako dva milióny ľudí. Je to absurdné, tvrdí autor analýzy
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Lockdown na Slovensku, ktorý má spomaliť šírenie koronavírusu, naplno neúčinkuje na viac ako dva milióny ľudí. Uviedol to Peter Helexa, výkonný riaditeľ Inštitútu stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica na základe analýzy dostupných údajov zo Štatistického úradu, ktorý bol v minulosti šéfom Slovenskej pošty.

Napriek lockdownu a sprísneným opatreniam v Nitrianskom okrese sa podľa neho na Slovensku ďalej v práci stretáva vyše 700-tisíc tisíc ľudí. Spolu s ich rodinnými príslušníkmi tak lockdown naplno neúčinkuje na viac ako dva milióny ľudí.

Pravidelné testovanie zamestnancov

Zamestnanci sa navyše po príchode na pracovisko spolu prezliekajú v šatniach, využívajú počas dňa spoločné toalety, spoločne sa stravujú a po spoločne odpracovanej zmene následne spolu opäť cestujú domov. Ide o zamestnancov pracujúcich v relevantných priemyselných odvetviach bez administratívnych pracovníkov.

"Je absurdné, aby sme hovorili o lockdowne a nemožnosti stretávať sa s najbližšou rodinou, ako sú rodičia, a zároveň nechávame otvorené podniky, v ktorých sa intenzívne stretávajú tisíce ľudí dochádzajúcich denne do práce z desiatok dedín a miest," povedal Helexa.

IstroAnalytica preto navrhuje, aby vláda okamžite zorganizovala a financovala pravidelné intenzívne testovanie zamestnancov a ich rodinných príslušníkov na pracovisku a v štátnych aj súkromných testovacích centrách, kde by táto cieľová skupina bola vybavovaná prioritne.

Dobrovoľná karanténa zamestnancov

Vláda by podľa inštitútu mala tiež zabezpečiť a financovať možnosť dobrovoľnej karantény zamestnancov v aj tak prázdnych ubytovacích zariadeniach na Slovensku. Zároveň tak štát pomôže koronakrízou zdecimovanému sektoru hotelov a reštaurácií.

​​Vládny kabinet by podľa jeho slov mal tiež na striktne vymedzený čas zaviesť skutočne presne cielený a tvrdý lockdown v najviac ohrozených okresoch, ako aj v blízkej budúcnosti najviac ohrozených okresoch krajiny. Výpadok príjmov takto obmedzených podnikov by mala vláda kompenzovať.

Inštitút stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica je nezávislou mimovládnou organizáciou (občianskym združením), ktorej cieľom je zvyšovať kvalitu verejných politík, verejnej diskusie a v neposlednom rade aj kvalitu politických rozhodnutí na základe používania overených údajov, dát a faktov, ako aj zvyšovať životnú úroveň a zlepšovať kvalitu života obyvateľov Slovenska zefektívňovaním verejných politík na všetkých úrovniach. Inštitút IstroAnalytica bol založený v júni 2020.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.