Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 15:11 Aktualizované dňa 07.01.2021 o 15:48

Žilinka sa osobne zúčastní na rekonštrukcii Lučanského skutku. V prípade sú vedené dve trestné stíhania

Gerálny prokurátor dal garanciu, že urobia v rámci trestného konania všetky nevyhnutuné úkony tak, aby sme spoznali pravdu.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa osobne zúčastní na rekonštrukcii skutku, ktorý predchádzal úmrtiu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

​Rekonštrukcia sa uskutoční po vyhodnotení kamerových záberov aj záznamov z počítačových sietí súvisiacich s otváraním a zatváraním dverí v celách a po ich porovnaní s výpoveďami svedkov. Žilinka o tom informoval novinárov po tom, čo sa zúčastnil na brannobezpečnostnom výbore v parlamente.

"Je to myslím prvýkrát, čo si na úkonoch trestného konania v takejto veci vyhradil účasť priamo generálny prokurátor. Jednoducho dávam garanciu poslancom aj celej spoločnosti, že urobíme v rámci trestného konania všetky nevyhnutuné úkony tak, aby sme sa dozvedeli pravdu a v prípade, že budú splnené podmienky na vyvovenie disciplinárnej prípadne trestnej zodpovednost, aby tak bolo urobené," zdôraznil generálny prokurátor.

Žilinka tiež informoval, že v súvislosti so smrťou Lučanského sú vedené dve trestné stíhania. Okrem toho týkajúceho sa dní 29. a 30. decembra, kedy sa policajný exprezident pokúsil o samovraždu a o deň na to zomrel, aj v súvislosti s incidentom z 9. decembra, kedy Lučanský utrpel zranenia.

​V druhom prípade ide o stíhanie pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s trestným činom ubliženia na zdravý a pre samostatný skutok marenia úlohy verejným činiteľom.

"Trestné stíhania sú nastavené tak široko, že prakticky všetky skutočnosti týkajúce sa oboch incidentov z hľadiska zranení a následku, ako aj z hľadiska postupov a činnosti príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, budú posúdené v rámci trestného konania," priblížil generálny prokurátor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.