Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 14:34

Korčok: Násilie na pôde zákonodarného zboru je neakceptovateľné

Minister zahraničných vecí vo štvrtok hovoril s americkou veľvyslankyňou na Slovensku Bridget Brinkovou o stredajších nepokojoch v meste Washington.

Korčok: Násilie na pôde zákonodarného zboru je neakceptovateľné
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok vo štvrtok privítal, že úradujúci americký prezident Donald Trump sa zaviazal v deň inaugurácie 20. januára dobrovoľne opustiť Biely dom.

"Vítam záväzok prezidenta D. Trumpa k usporiadanému odovzdaniu moci 20. januára. Toto je ten správny krok na upokojenie situácie a prekonanie rozporov v americkej spoločnosti. Slovensko sa teší na spoluprácu s vládou Joea Bidena," napísal šéf slovenskej diplomacie na sociálnej sieti Twitter.

Korčok vo štvrtok zároveň hovoril s americkou veľvyslankyňou na Slovensku Bridget Brinkovou o stredajších nepokojoch v meste Washington.

"Násilie na pôde zákonodarného zboru Spojených štátov a de facto obštrukcie volebného procesu sú neakceptovateľné. Vyjadril som presvedčenie a očakávanie, že sa americké inštitúcie vysporiadajú s napätou vnútropolitickou situáciou," priblížil Korčok vo videu na sociálnej sieti Facebook.

Americký Kongres vo štvrtok na čele s viceprezidentom Mikeom Penceom oficiálne potvrdil výsledky novembrových prezidentských volieb - za prezidenta bol zvolený Joe Biden a za viceprezidentku Kamala Harrisová.

"Aj keď s tým výsledkom absolútne nesúhlasím a fakty sú na mojej strane, 20. januára dôjde k usporiadanému odovzdaniu moci," uviedol následne Trump.

Korčok ešte v stredu večer vyjadril znepokojenie nad dianím v americkej metropole Washington, kde demonštrujúci vnikli v noci do sídla amerického Kongresu.

Demokratický kandidát Biden získal 306 hlasov v Zbore voliteľov, čo je viac než požadovaných 270. Trump získal hlasy 232 voliteľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.