Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 11:45 Aktualizované dňa 07.01.2021 o 20:17

Právny zástupca informoval na výbore o komunikácii Lučanského s rodinou. Ministerku a poslancov to zaskočilo

Poslanci parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť sa zaoberali prípadom okolo exšéfa polície Milana Lučanského.

Právny zástupca informoval na výbore o komunikácii Lučanského s rodinou. Ministerku a poslancov to zaskočilo
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) i odchádzajúci šéf Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan deklarujú, že poslancom na štvrtkovom parlamentnom brannobezpečnostnom výbore podrobne zodpovedali všetky otázky týkajúce sa zranenia a úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

Ministerka dodala, že hoci prebieha trestné konanie, informácie verejnosti musí poskytovať.

Kolíkovú i poslancov na výbore zaskočilo, že právny zástupca rodiny Lučanského Miroslav Radačovský predložil údajnú korešpondenciu medzi Lučanským a jeho rodinou. Zasadnutie výboru trvalo vyše šesť hodín.

"Ja sa domnievam, že ak niekto nemá osobitne zaujatý postoj, v tejto fáze vzhľadom na rozsah dokumentov musel dôjsť k presvedčeniu, že príbeh sa udial tak, ako je od začiatku oficiálne prezentovaný," povedala novinárom ministerka.

Informovanie verejnosti

Na výbore tiež diskutovali o tom, v akej miere je na mieste informovať verejnosť i poslancov o udalostiach.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka mal podľa poslanca Mariána Saloňa (Smer-SD) na výbore skonštatovať, že zverejnenie viacerých dokumentov rezortom spravodlivosti nebolo veľmi šťastné, pretože prebieha trestné konanie.

"Nemôžem ako ministerka spravodlivosti, a podľa mňa ani ZVJS nemôže čakať, kým sa skončí trestné konanie a počas celého obdobia neposkytovať žiadne informácie. Som presvedčená, že treba prísne brať ohľad na to, aké dokumenty sú sprístupňované a v akej miere, aby sme nezmarili vyšetrovanie, ale na druhej strane musím poskytovať informácie," reagovala Kolíková.

Komunikácia Lučanského s rodinou

Povedala tiež, že na štvrtkovom doobedňajšom stretnutí s Radačovským jej nespomínal nič o korešpondencii, preto ju to prekvapilo.

Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) novinárom ozrejmil, že Radačovský na výbore prečítal z kópie údajného listu asi jednu - dve vety.

Dokument poslanci nevideli, pričom Radačovský odmietol povedať, ako sa k nemu korešpondencia dostala.

"Obhliadku miesta činu vykonávali orgány na to určené, orgány činné v trestnom konaní, vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby," povedal šéf prešovskej väznice Norbert Kundrák na margo toho, či sa našiel list na rozlúčku.

Doplnil, že Lučanský mal posielať dokument svojej manželke aj ona jemu, no celú korešpondenciu v takomto prípade posudzujú orgány činné v trestnom konaní. Odpoveď vyšetrovateľa bola podľa neho doručená do prešovskej väznice 31. decembra.

"Dozvedeli sme sa, že existuje nejaká písomná komunikácia pána Lučanského, ktorý písal rodine. To sme nevedeli," uviedol podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS).

"O tom liste, ktorého časť prečítal pán Radačovský, sme nemali informáciu," povedala opozičná poslankyňa Denisa Saková.

Tvrdí, že ju na výbore prekvapila informácia, že prešovská väznica je druhá najpreplnenejšia na Slovensku. "Je otázka, prečo tam pán Lučanský bol," hovorí Saková.

Zábery nezverejnili

Poslancom Kolíková nezverejnila kamerové zábery ani ich prepis, ako ani dokumenty súvisiace s otváraním ciel. Vzhľadom na to, že nebol udelený súhlas na sprístupnenie zdravotnej dokumentácie, nie je možné do nej nahliadať.

Poslanci, ktorí sú súčasťou vyšetrovacej komisie, však môžu podľa ministerky komunikovať o udalostiach s ošetrujúcimi lekármi.

Ministerka tiež potvrdila, že medzi zranením Lučanského a jeho hospitalizáciou sa s ním stretli dvaja advokáti. Je preto presvedčená, že ak by mali pochybnosti o okolnostiach zranenia, poslali by sťažnosť na vedenie ústavu či samotnej ministerke.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.